Blocksy Companion Pro - en to it translation catalogue (1960 entries)

en: % comments
it: % commenti

en: %s %s Color
it: %s %s Colore

en: %s %s Font
it: %s %s Carattere

en: %s %s Taxonomy
it: %s %s Tassonomia

en: %s %s joined the waitlist for this item.
it: %s %s è in lista di attesa per questo articolo.

en: %s - Sidebar Display Conditions
it: %s - Condizioni Visualizzazione Barra Laterale

en: %s Archive
it: Archivio %s

en: %s Custom
it: %s Personalizzato

en: %s Custom Fonts
it: %s Font Personalizzati

en: %s Field
it: %s Campo

en: %s Local Google Fonts
it: %s Google Fonts in Locale

en: %s Settings
it: Impostazioni %s

en: %s Single
it: %s Singolo

en: %s ago
it: %s fa

en: %s of %s found this review helpful
it: %s di %s hanno trovato utile questa recensione

en: %s%% of customers recommend this product.
it: %s%% dei clienti consiglia questo prodotto.

en: 404 Page
it: Pagina 404

en: 404 Page Template
it: Template Pagina 404

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
it: Un collegamento per impostare una nuova password verrà inviato al tuo indirizzo email.

en: A product you are waiting for is back in stock
it: Un prodotto che stavi aspettando è di nuovo disponibile

en: A set of features that lets you create easily your dream products wishlists and share them with friends and family.
it: Una serie di funzionalità che ti consentono di creare facilmente liste dei desideri che preferisci e condividerle con amici e familiari.

en: AJAX Content Loading
it: Caricamento Contenuto AJAX

en: AJAX Filtering
it: Filtraggio AJAX

en: API Key
it: Chiave API

en: API Version
it: Versione API

en: Abort
it: Interrompere

en: Abort the product taxonomies lookup table regeneration
it: Interrompe la rigenerazione della tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti

en: About %s
it: Circa %s

en: About Brands
it: Circa i Marchi

en: About Me
it: Su di Me

en: About Me Controls
it: Controlli Informazioni Personali

en: About me
it: Chi sono

en: Accent Color
it: Colore Accento

en: Accept
it: Accetto

en: Accept Button
it: Pulsante Accetta

en: Accept Button text
it: Testo Bottone Accetta

en: Account Action
it: Azione sull'account

en: Account Image
it: Immagine Account

en: Account content
it: Contenuto Account

en: Account dashboard
it: Dashboard Account

en: Account navigation
it: Navigazione Account

en: Action Link
it: Link Azione

en: Action Required - Install Blocksy Theme
it: Azione Richiesta: Installa il Tema Blocksy

en: Action required - please update Blocksy theme to the latest version!
it: Azione richiesta: aggiorna il tema Blocksy alla versione più recente!

en: Actions
it: Azioni

en: Activate Child Theme
it: Attiva il tema child

en: Active
it: Attivo

en: Active Filters
it: Filtri Attivi

en: Active Filters Label
it: Etichetta Filtri Attivi

en: Add Conditions
it: Aggiungi Condizioni

en: Add Display Condition
it: Aggiungi condizione di visualizzazione

en: Add New
it: Aggiung Nuovo

en: Add New Brand
it: Aggiungi Nuovo Marchio

en: Add New Category
it: Aggiungi nuova categoria

en: Add New Content Block
it: Aggiungi Nuovo Contenuto Blocco

en: Add New Location
it: Aggiungi nuova Location

en: Add New Product Review
it: Aggiungi nuova recensione prodotto

en: Add New Product Tab
it: Aggiungi Nuova Scheda Prodotto

en: Add New Review
it: Aggiungi nuova recensione

en: Add New Size Guide
it: Aggiungi una nuova guida alle taglie

en: Add New Thank You Page
it: Aggiungi Nuova Pagina di Ringraziamento

en: Add Replace Condition
it: Aggiungi Condizione Sostituzione

en: Add To Cart Button
it: Pulsante Aggiungi al Carrello

en: Add Variation
it: Aggiungi Variazione

en: Add a dark colour scheme and switch to your website, which will make it pleasant to look at in low light environments.
it: Aggiungi una combinazione di colori scuri e passa al tuo sito web, che lo renderà piacevole da guardare in ambienti con scarsa illuminazione.

en: Add a visual cue that tells your visitors how much the cart total must be to be able to benefit of free shipping.
it: Aggiungi un segnale visivo che indichi ai tuoi visitatori quanto deve essere il totale del carrello per poter beneficiare della spedizione gratuita.

en: Add one or more conditions in order to display your footer.
it: Aggiungi una o più condizioni per visualizzare il piè di pagina.

en: Add one or more conditions in order to display your header.
it: Aggiungi una o più condizioni per visualizzare il tuo header.

en: Add one or more conditions in order to display your sidebar.
it: Aggiungi una o più condizioni per visualizzare la barra laterale.

en: Add one or more conditions to display the Compare bar.
it: Aggiungi una o più condizioni per visualizzare la barra Confronta.

en: Add one or more conditions to display the Maintenance block.
it: Aggiungi una o più condizioni per visualizzare il blocco Manutenzione.

en: Add one or more conditions to display the shortcuts bar.
it: Aggiungi una o più condizioni per visualizzare la barra delle scorciatoie.

en: Add one or more conditions to display the transparent header.
it: Aggiungi una o più condizioni per mostrare l'header trasparente.

en: Add one or more conditions to display the trending block.
it: Aggiungi una o più condizioni per visualizzare il blocco di tendenza.

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add to cart:
it: Aggiungi al carrello:

en: Add to compare
it: Aggiungi per confrontare

en: Add to wishlist
it: Aggiungi alla Lista dei Desideri

en: Add widgets here.
it: Aggiungi qui i widgets.

en: Add {items} more items to get free shipping!
it: Aggiungi {items} più articoli per ottenere la spedizione gratuita!

en: Add {price} more to get free shipping!
it: Ti mancano {price} per avere la spedizione gratuita!

en: Add/Edit Conditions
it: Aggiungi/modifica condizioni

en: Added to Cart Popup
it: Aggiunto al Carrello Popup

en: Added to Cart: After suggested products
it: Aggiungi al Carrello: Dopo dei prodotti suggeriti

en: Added to Cart: Before actions
it: Aggiungi al Carrello: Prima delle azioni

en: Added to Cart: Before product
it: Aggiungi al Carrello: Prima del prodotto

en: Added to Cart: Before suggested products
it: Aggiungi al Carrello: Prima dei prodotti suggeriti

en: Additional Actions
it: Azioni Aggiuntive

en: Additional Close Trigger
it: Trigger Chiusura Aggiuntivo

en: Additional User Info
it: Informazione Utente Aggiuntive

en: Additional class for term items. Useful for styling.
it: Classe aggiuntiva per elementi termini. Utile per lo styling.

en: Additional customisation options for your taxonomies such as hero backgrounds and custom colour labels.
it: Ulteriori opzioni di personalizzazione per le tue tassonomie come sfondi degli eroi ed etichette a colori personalizzate.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adds the “add to cart” actions to the product page as a floating bar if the product summary has disappeared from view.
it: Aggiunge le azioni "aggiungi al carrello" alla pagina del prodotto come barra mobile se il riepilogo del prodotto è scomparso dalla visualizzazione.

en: Adobe Fonts Settings
it: Impostazioni Adobe Fonts

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Gallery
it: Galleria Avanzata

en: Advanced Mode
it: Modalità Avanzata

en: Advanced Posts
it: Articoli Avanzati

en: Advanced Reviews
it: Recensioni Avanzate

en: Advanced Search
it: Ricerca Avanzata

en: Advanced Taxonomies
it: Tassonomie Avanzate

en: Advanced searching for products by their SKU classification can be useful in cases of vast product catalogues.
it: La ricerca avanzata dei prodotti in base alla classificazione SKU può essere utile in caso di cataloghi di prodotti vasti.

en: Affiliate Button Label
it: Label Bottone Affiliazione

en: Affiliate Link
it: Link Affiliazione

en: Affiliate Product Links
it: Link Prodotti Affiliazione

en: Affiliate Products
it: Prodotti Affiliati

en: After
it: Dopo

en: After Block Number
it: Dopo Numero Blocco

en: After Footer
it: Dopo il Footer

en: After Header
it: Dopo l'Intestazione

en: After Mini Cart
it: Dopo Carrello Mini

en: After X Pages
it: Dopo X pagine

en: After X Time
it: Dopo X Tempo

en: After account navigation
it: Dopo navigazione account

en: After body open scripts
it: Dopo il corpo apri gli script

en: After breadcrumbs
it: Dopo i breadcrumbs

en: After cart
it: Dopo il carrello

en: After cart contents
it: Dopo il contenuto del carrello

en: After cart table
it: Dopo la tabella del carrello

en: After cart totals
it: Dopo i totali del carrello

en: After certain number of blocks
it: Dopo un certo numero di blocchi

en: After checkout billing form
it: Dopo il modulo di fatturazione del pagamento

en: After checkout form
it: Dopo il modulo di pagamento

en: After comments
it: Dopo i commenti

en: After content
it: Dopo il contenuto

en: After customer details
it: Dopo dei dettagli del cliente

en: After description
it: Dopo la descrizione

en: After featured image
it: Dopo l'immagine in evidenza

en: After first post meta
it: Dopo il primo post meta

en: After inactivity
it: Dopo l'inattività

en: After main content
it: Dopo il contenuto principale

en: After my account
it: Dopo il mio Account

en: After order notes
it: Dopo le note dell'ordine

en: After post meta
it: Dopo il post meta

en: After related posts
it: Dopo i post correlati

en: After second post meta
it: Dopo il secondo post meta

en: After section
it: Dopo la sezione

en: After shop loop
it: Dopo il loop del negozio

en: After shop loop item actions
it: Dopo le azioni degli elementi in ciclo contino del negozio

en: After shop loop item price
it: Dopo il prezzo dell'articolo in loop del negozio

en: After shop loop item title
it: Dopo il titolo dell'elemento del loop del negozio

en: After single product
it: Dopo il prodotto singolo

en: After single product "Add to cart" button
it: Dopo il pulsante "Aggiungi al carrello" del singolo prodotto

en: After single product excerpt
it: Dopo l'estratto del singolo prodotto

en: After single product gallery
it: Dopo la gallery dei singoli prodotti

en: After single product meta
it: Dopo la meta del singolo prodotto

en: After single product tabs
it: Dopo le schede dei singoli prodotti

en: After title
it: Dopo il titolo

en: After x pages
it: Dopo x pagine

en: After x time
it: Dopo x tempo

en: Agency
it: Agenzia

en: Agency Details
it: Dettagli Agenzia

en: Agency Name
it: Nome Agenzia

en: Agency Support/Contact Form URL
it: Supporto Agenzia/URL Form Contatto

en: Agency URL
it: URL Agenzia

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutti

en: All Archives
it: Tutti gli Archivi

en: All Brands
it: Tutti i Marchi

en: All Builders
it: Tutti i builder

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Icons
it: Tutte le Icone

en: All Plans
it: Tutti i piani

en: All Products
it: Tutti i Prodotti

en: All Reviews
it: Tutte le recensioni

en: All Rows
it: Tutte le righe

en: All Singulars
it: Tutti i Singolari

en: All Time
it: Tutto il Tempo

en: All Users
it: Tutti gli Utenti

en: All authors
it: Tutti gli autori

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: All options are currently hidden
it: Tutte le opzioni sono attualmente nascoste

en: All options reset
it: Tutte le opzioni vengono ripristinate

en: All taxonomies
it: Tutte le tassonomie

en: All types
it: Tutti i tipi

en: All widget areas
it: Tutte le aree Widget

en: Allow selecting multiple items in a filter.
it: Consenti la selezione di più elementi in un filtro.

en: Allow users to add a title when leaving a review.
it: Consenti agli utenti di aggiungere un titolo quando lasciano una recensione.

en: Allow users to join the waitlist even if the product is on backorder.
it: Consentire agli utenti di aggiungersi alla lista d'attesa anche se il prodotto è in arretrato.

en: Allow users to open attached review images in lightbox.
it: Consenti agli utenti di aprire le immagini delle recensioni allegate nella lightbox.

en: Allow users to upload images when leaving a review.
it: Consenti agli utenti di caricare immagini quando lasciano una recensione.

en: Allow users to upvote reviews.
it: Consenti agli utenti di votare a favore delle recensioni.

en: Allow your customers to sign up for a waitlist for products that are out of stock and get notified when they are back in stock.
it: Consenti ai tuoi clienti di iscriversi a una lista d'attesa per i prodotti esauriti e di ricevere una notifica quando torneranno disponibili.

en: Allowed Users
it: Utenti Consentiti

en: Alternative Text
it: Testo Alternativo

en: Always
it: Sempre

en: Amount of items the client has to buy in order to get free shipping.
it: Quantità di articoli che il cliente deve acquistare per ottenere la spedizione gratuita.

en: Amount the client has to reach in order to get free shipping.
it: Importo che il cliente deve raggiungere per ottenere la spedizione gratuita.

en: Animation Speed
it: Velocità Animazione

en: Archive
it: Archivio

en: Archive Cards Swatch Size
it: Dimensioni Campione Carte Archivio

en: Archive Description
it: Descrizione Archivio

en: Archive Image
it: Immagine Archivio

en: Archive Item with Taxonomy ID
it: Elemento Archivio con ID Tassonomia

en: Archive Loop Speciffic
it: Specifico Ciclo Archivio

en: Archive Page
it: Pagina Archivio

en: Archive Template
it: Template Archivio

en: Archive Title
it: Titolo Archivio

en: Archive description
it: Descrizione Archivio

en: Are you sure you want to continue?
it: Sei sicuro di voler continuare?

en: Arrows Color
it: Colore Frecce

en: Arrows Visibility
it: Visibilità Frecce

en: Ascending
it: Ascendente

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Attribute
it: Attributo

en: Attribute 1
it: Attributo 1

en: Attribute 2
it: Attributo 2

en: Attributes
it: Attributi

en: Auth forms
it: Moduli di autenticazione

en: Author
it: Autore

en: Author Archives
it: Archivi Autore

en: Author Avatar
it: Avatar dell'autore

en: Author Field
it: Campo Autore

en: Auto Close Panel
it: Chiudi automaticamente il pannello

en: Auto Hide
it: Nascondi Automaticamente

en: Auto Hide/Show
it: Nascondi/Mostra Automaticamente

en: Automatically close the panel when a filter option is selected.
it: Chiudere automaticamente il pannello quando si seleziona un'opzione di filtro.

en: Automatically hide the read progress bar once you arrive at the bottom of the article.
it: Nascondi automaticamente la barra di avanzamento della lettura una volta arrivato in fondo all'articolo.

en: Automatically scroll page to top after user interaction.
it: Scorri automaticamente la pagina verso l'alto dopo l'interazione dell'utente.

en: Automatically start video playback after the gallery is loaded.
it: Avvia automaticamente la riproduzione del video dopo il caricamento della galleria.

en: Autoplay Gallery
it: Autoplay Galleria

en: Autoplay Video
it: Riproduzione Automatica Video

en: Availability
it: Disponibilità

en: Available Filters
it: Filtri Disponibili

en: Available Fonts
it: Caratteri Disponibili

en: Available Sidebars/Widget Areas
it: Barre Laterali/Aree Widget Disponibili

en: Available fields: {user_email}, {user_name}, {user_role}
it: Campi Disponibili: {user_email}, {user_name}, {user_role}

en: Available for
it: Disponibile per

en: Avatar Size
it: Dimensione dell'avatar

en: Average Score
it: Punteggio Migliore

en: Back
it: Indietro

en: Back to login
it: Torna al login

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Hover
it: Hover Background

en: Background Initial
it: Sfondo Iniziale

en: Badge Color
it: Colore Badge

en: Badge Label
it: Etichetta Badge

en: Badge Settings
it: Impostazioni Badge

en: Bar Color
it: Colore Barra

en: Bar Height
it: Altezza Barra

en: Basic
it: Basico

en: Before
it: Prima

en: Before Footer
it: Prima del Footer

en: Before Heading Number
it: Prima Numero Intestazione

en: Before Mini Cart
it: Prima del Mini Carrello

en: Before Mini Cart Contents
it: Prima del contenuto del Mini Carrello

en: Before account navigation
it: Prima della navigazione account

en: Before breadcrumbs
it: Prima dei breadcrumbs

en: Before cart
it: Prima del carrello

en: Before cart contents
it: Prima del contenuto del carrello

en: Before cart table
it: Prima della tabella del carrello

en: Before cart totals
it: Prima del totale del carrello

en: Before certain number of headings
it: Prima di un certo numero di headings

en: Before checkout billing form
it: Modulo di fatturazione prima del pagamento

en: Before checkout form
it: Prima del modulo di pagamento

en: Before comments
it: Prima dei Commenti

en: Before content
it: Prima del contenuto

en: Before customer details
it: Prima dei dettagli del cliente

en: Before description
it: Prima della descrizione

en: Before featured image
it: Prima dell'immagine in evidenza

en: Before first post meta
it: Prima del primo meta articolo

en: Before main content
it: Prima del contenuto principale

en: Before my account
it: Prima del mio account

en: Before order notes
it: Prima delle note dell'ordine

en: Before post meta
it: Prima del post meta

en: Before related posts
it: Prima degli articoli correlati

en: Before second post meta
it: Prima del secondo meta articolo

en: Before section
it: Prima della sezione

en: Before shop loop
it: Prima dello shop loop

en: Before shop loop item actions
it: Prima del negozio, esegui le azioni dell'elemento in ciclo continuo

en: Before shop loop item price
it: Prima del prezzo dell'articolo in loop del negozio

en: Before shop loop item title
it: Prima del titolo dell'elemento del loop del negozio

en: Before single product
it: Prima del singolo prodotto

en: Before single product "Add to cart" button
it: Prima del pulsante "Aggiungi al carrello" del singolo prodotto

en: Before single product excerpt
it: Prima del riassunto del singolo prodotto

en: Before single product gallery
it: Prima della gallery dei singoli prodotti

en: Before single product meta
it: Prima della meta del singolo prodotto

en: Before single product tabs
it: Prima delle schede dei singoli prodotti

en: Before title
it: Prima del titolo

en: Best Sellers
it: Più venduti

en: Better management for affiliate products with a few simple options that strengthen the external integration with these.
it: Migliore gestione dei prodotti di affiliazione con poche semplici opzioni che rafforzano l'integrazione esterna con questi.

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Blocksy Brands
it: Blocksy Marchi

en: Blocksy Companion is the complementary plugin to Blocksy theme. It adds a bunch of great features to the theme and acts as an unlocker for the Blocksy Pro package.
it: Blocksy Companion è il plugin complementare al tema Blocksy. Aggiunge un sacco di fantastiche funzionalità al tema e funge da sblocco per il pacchetto Blocksy Pro.

en: Blocksy Variation Images
it: Immagini Variante Blocksy

en: Blocksy requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
it: Blocksy richiede la versione PHP %s+,il plugin al momento NON FUNZIONA.

en: Blocksy requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
it: Blocksy richiede la versione di WordPress %s+. Poiché stai utilizzando una versione precedente, il plugin attualmente NON È IN ESECUZIONE.

en: Book
it: Libro

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Radius
it: Raggio Bordo

en: Bottom
it: Fondo

en: Bottom Spacing
it: Spaziatura Inferiore

en: Bottom comments
it: Commenti in basso

en: Bottom content
it: Contenuto inferiore

en: Boxed Color
it: Colore Boxed

en: Brand
it: Marca

en: Brand Name In Tab Title
it: Nome Marchio nel Titolo Scheda

en: Brands
it: Marchi

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Browse products
it: Guarda i prodotti

en: Builder
it: Costruttore

en: Business or Agency
it: Professionale o Agenzia

en: Button
it: Bottone

en: Button Background Color
it: Colore Sfondo Pulsante

en: Button Class Selector
it: Selettore Classe Pulsante

en: Button Color
it: Colore del pulsante

en: Button Font Color
it: Colore Font Pulsante

en: Button Icon
it: Icona Confronta

en: Button Icon Color
it: Colore Icona Pulsante

en: Button Label
it: Etichetta del pulsante

en: Button Outside
it: Pulsante Esterno

en: Button Padding
it: Imbottitura Pulsante

en: Button Swatches
it: Campioni Pulsanti

en: Button Text
it: Testo Pulsante

en: Button Text Color
it: Colore Testo Bottone

en: Buttons Type
it: Tipo Bottoni

en: Buy Now
it: Acquista ora

en: Buy Now Button
it: Bottone Acquista Ora

en: Calculation Method
it: Metodo di Calcolo

en: Can't Import Starter Site
it: Impossibile Importare il Sito di Partenza

en: Cancel
it: Annulla

en: Card
it: Carta

en: Card bottom
it: Parte inferiore della carta

en: Card top
it: Parte superiore della carta

en: Cart
it: Carrello

en: Cart Badge Color
it: Colore Badge Carrello

en: Cart Button
it: Pulsante Carrello

en: Cart Page
it: Pagina Carrello

en: Cart Total
it: Totale Carrello

en: Cart actions
it: Azioni Carrello

en: Cart collaterals
it: Garanzie del carrello

en: Cart contents
it: Contenuto del carrello

en: Cart coupon
it: Coupon Carrello

en: Cart is empty
it: Il carrello è vuoto

en: Cart totals after order total
it: Totali del carrello dopo il totale dell'ordine

en: Cart totals before order total
it: Totali del carrello prima del totale dell'ordine

en: Cash on delivery
it: Pagamento alla consegna

en: Catch the attention of your clients by showcasing your product variations as colour, image or button swatches.
it: Cattura l'attenzione dei tuoi clienti mostrando le varianti del tuo prodotto come campioni di colori, immagini o pulsanti.

en: Categories
it: Categorie

en: Categorise products by brands and show their logo in archive or single page so users could discover more about their makers.
it: Categorizza i prodotti per marchio e mostra il loro logo nell'archivio o nella singola pagina in modo che gli utenti possano scoprire di più sui loro produttori.

en: Category
it: Categoria

en: Category 1
it: Categoria 1

en: Category 2
it: Categoria 2

en: Category Slug
it: Slug Gategoria

en: Centered
it: Centrato

en: Change
it: Cambia

en: Change Icon
it: Cambia Icona

en: Change Image
it: Cambia immagine

en: Change heading level
it: Cambia livello intestazione

en: Check your email
it: Controlla la tua email

en: Check your email for the confirmation link, then visit the %slogin page%s.
it: Controlla la tua email per il link di conferma, quindi visita la %spagina di login%s.

en: Checkout
it: Pagamento

en: Checkout Button
it: Pulsante Pagamento

en: Checkout after order review
it: Pagamento dopo la revisione dell'ordine

en: Checkout before order review
it: Recensione ordine prima del pagamento

en: Checkout billing
it: Fatturazione alla cassa

en: Checkout order review
it: Recensione ordine pagamento

en: Checkout shipping
it: Checkout spedizione

en: Child theme
it: Tema child

en: Choose
it: Scegli

en: Choose File
it: Scegli File

en: Choose Page Builder
it: Scegli il Costruttore di Pagine

en: Choose Pattern
it: Scegli Modello

en: Choose a custom thank you page for this product.
it: Scegli una pagina di ringraziamento personalizzata per questo prodotto.

en: Choose a pattern
it: Scegli un modello

en: Choose how the video will fill its container. More info about this can be found %shere%s.
it: Scegli come il video riempirà il suo contenitore. Maggiori informazioni su questo possono essere trovate %squi%s.

en: Choose page
it: Scegli la pagina

en: Choose the default color mode that a user will see when it visits your site.
it: Scegli la modalità colore predefinita che un utente vedrà quando visita il tuo sito.

en: Choose what set of settings you want to export.
it: Scegli il set di impostazioni che desideri esportare.

en: Choose where you want this Waitlist Form to be displayed.
it: Scegli dove desideri che venga visualizzato il modulo della lista d'attesa.

en: Choose where you want this content block to be displayed.
it: Scegli dove desideri che venga visualizzato questo blocco di contenuti.

en: Choose where you want this popup to be displayed.
it: Scegli dove vuoi che venga visualizzato questo popup.

en: Choose where you want this product tab to be displayed.
it: Scegli dove desideri che venga visualizzata la scheda prodotto.

en: Choose where you want this size guide to be displayed.
it: Scegli dove desideri che venga visualizzata questa guida alle taglie.

en: Choose where you want this template to be displayed.
it: Scegli dove desideri che venga visualizzato questo modello.

en: Chose in which post types do you want to perform searches.
it: Scegli in quali tipi di post desideri eseguire le ricerche.

en: Clean Install
it: Installazione pulita

en: Click or drop to upload a file...
it: Fare clic o rilasciare per caricare un file...

en: Click the button below to confirm your subscription. Once confirmed, we will notify you when the item is back in stock.
it: Clicca sul pulsante qui sotto per confermare la tua iscrizione. Una volta confermata, ti informeremo quando l'articolo tornerà disponibile.

en: Click the link below to confirm your subscription. Once confirmed, we will notify you when the item is back in stock.
it: Clicca sul link qui sotto per confermare la tua iscrizione. Una volta confermata, ti informeremo quando l'articolo tornerà disponibile.

en: Click the link below to secure your purchase before it is gone!
it: Clicca sul link qui sotto per assicurarti il ​​tuo acquisto prima che vada esaurito!

en: Click to upload
it: Clicca per caricare

en: Clipboard
it: Appunti

en: Clone Item
it: Clona Item

en: Close Button
it: Chiudi Bottone

en: Close Button Type
it: Tipo di pulsante Chiudi

en: Close Compare Modal
it: Chiudi Confronta Modale

en: Close Icon Background
it: Sfondo Icona Chiudi

en: Close Icon Color
it: Colore Icona Chiudi

en: Close Icon Size
it: Dimensione Icona Chiusura

en: Close Modal
it: Chiudi modal

en: Close Popup On Scroll Back
it: Chiudi il popup nello scorrimento indietro

en: Close Sizes Modal
it: Chiudi Taglie Modale

en: Close Trigger Delay
it: Chiudi Ritardo Trigger

en: Close account modal
it: Chiudi finestra modale account

en: Close cart drawer
it: Chiudere il cassetto del carrello

en: Close filters modal
it: Chiudi i filtri modali

en: Close popup
it: Chiudi popup

en: Close quick view
it: Chiudi visualizzazione rapida

en: Closed
it: Chiuso

en: Code Editor
it: Editore di codice

en: Collapse
it: Riduci

en: Color
it: Colore

en: Color 1
it: Colore 1

en: Color 2
it: Colore 2

en: Color Mode
it: Modalità Colore

en: Color Swatches
it: Campioni Colore

en: Color Switch
it: Interruttore Colore

en: Color mode switch
it: Interruttore della modalità colore

en: Colors
it: Colori

en: Column Background
it: Sfondo Colonna

en: Column Settings
it: Impostazioni Colonna

en: Column Spacing
it: Spaziatura Colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Columns & Posts
it: Messaggi & Colonne

en: Columns & Products
it: Colonne & Prodotti

en: Columns Divider
it: Divisore Colonne

en: Columns Spacing
it: Spaziatura Colonne

en: Comment Submission Failure
it: Errore Invio Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Companion Plugin Details
it: Dettagli del Plugin Associato

en: Compare
it: Confronta

en: Compare Badge Color
it: Colore Badge Confronta

en: Compare Bar
it: Barra Confronta

en: Compare Bar Display Conditions
it: Visualizza Condizioni Barra Confronta

en: Compare Button
it: Pulsante Confronta

en: Compare Placement
it: Posizionamento Confronta

en: Compare Plans
it: Confronta Piani

en: Compare Products
it: Confronta Prodotti

en: Compare Table Fields
it: Filtri Tabella Confronta

en: Compare View
it: Visualizza Confronta

en: Compare products with a clear and concise table system that gives your users a way to make a quick decision.
it: Confronta i prodotti con un sistema di tabelle chiaro e conciso che offre ai tuoi utenti la possibilità di prendere una decisione rapida.

en: Conditions
it: Condizioni

en: Configure the slugs for single and category pages of the product review custom post type.
it: Configura gli slug per le pagine singole e di categoria del tipo di post personalizzato di recensione del prodotto.

en: Configure the social links in Customizer ➝ General ➝ %sSocial Network Accounts%s.
it: Configura social links in Personalizza ➝ Generale ➝ %sSocial Network Accounts%s.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Subscription
it: Conferma iscrizione

en: Confirm waitlist subscription
it: Conferma l'iscrizione alla lista d'attesa

en: Confirmed
it: Confermato

en: Congratulations! You got free shipping 🎉
it: Congratulazioni! Hai ottenuto la spedizione gratuita 🎉

en: Connect Newsletter Provider
it: Connetti il ​​fornitore di Newsletter

en: Connect your Adobe Fonts project and use the selected fonts throughout Blocksy and your favorite page builder.
it: Collega il tuo progetto Adobe Fonts e utilizza i caratteri selezionati in Blocksy e nel tuo generatore di pagine preferito.

en: Cons
it: Contro

en: Contact Info
it: Informazioni di contatto

en: Contact Info Controls
it: Colori Info Contatto

en: Contact Information
it: Informazioni di Contatto

en: Contacts
it: Contatti

en: Contain
it: Contenere

en: Container Backdrop Blur
it: Sfocatura Sfondo Contenitore

en: Container Background
it: Sfondo Contenitore

en: Container Background Color
it: Colore Sfondo Contenitore

en: Container Border
it: Bordo Contenitore

en: Container Border Color
it: Colore Bordo Contenitore

en: Container Border Radius
it: Raggio Bodo Contenitore

en: Container Bottom Spacing
it: Spaziatura Inferiore Contenitore

en: Container Height
it: Altezza Containere

en: Container Inner Spacing
it: Spaziatura Interna Contenitore

en: Container Max Width
it: Larghezza Massima Containere

en: Container Maximum Height
it: Altezza Massima Contenitore

en: Container Overflow
it: Contenitore in Eccesso

en: Container Padding
it: Imbottitura Contenitore

en: Container Shadow
it: Ombra Contenitore

en: Container Structure
it: Struttura Containere

en: Container Style
it: Stile Contenitore

en: Content
it: Contenuto

en: Content Area
it: Area Contenuti

en: Content Area Style
it: Stile Area Contenuto

en: Content Area Vel Spacing
it: Spaziatura Vel Area Contenuto

en: Content Area Vertical Spacing
it: Spaziatura Verticale Area Contenuto

en: Content Block
it: Contenuto Blocco

en: Content Block Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione del blocco di contenuto

en: Content Blocks
it: Contenuto Blocchi

en: Content Source
it: Fonte Contenuto

en: Content Type
it: Tipo Contenuto

en: Content Visibility
it: Visibilità Contenuto

en: Content Width
it: Larghezza Contenuto

en: Continue Shopping
it: Continua gli acquisti

en: Continue Shopping Button
it: Pulsante Continua Shopping

en: Control what happens to the content that is too big to fit into the popup.
it: Controlla cosa succede al contenuto troppo grande per essere inserito nel popup.

en: Cookie period
it: Durata del cookie

en: Copy From Child Theme
it: Copia dal tema child

en: Copy From Parent Theme
it: Copia dal tema genitore

en: Copy Options
it: Copia le opzioni

en: Copy and import your customizations from parent or child theme.
it: Copia e importa le tue personalizzazioni dal tema principale o secondario.

en: Copy elements & styles from
it: Copia elementi & stile da

en: Count
it: Contare

en: Count Criteria
it: Criterio Conteggio

en: Countdown Box
it: Casella Conto alla Rovescia

en: Coupon Form
it: Modulo Coupon

en: Cover
it: Copertina

en: Create Content Block
it: Crea Content Block

en: Create Custom Layout
it: Crea Layout Personalizzato

en: Create New Footer
it: Creare Nuovo Footer

en: Create New Header
it: Crea Nuovo Header

en: Create New Sidebar
it: Creare Nuova Sidebar

en: Create Sidebar
it: Creare Sidebar

en: Create Sidebar/Widget Area
it: Crea Barra Laterale/Area Widget

en: Create a customized order “Thank You” page for your customers, giving them a personalized experience.
it: Crea una pagina di ringraziamento personalizzata per i tuoi clienti, offrendo loro un'esperienza personalizzata.

en: Create a new content Block/Hook
it: Crea un nuovo Blocco/Hook di contenuto

en: Create a new footer and assign it to different pages or posts based on your conditions.
it: Crea un nuovo piè di pagina e assegnalo a pagine o post diversi in base alle tue condizioni.

en: Create a new header and assign it to different pages or posts based on your conditions.
it: Crea un nuovo header e assegnalo ad una pagina diversa o ad un post in base alle tue condizioni.

en: Create advanced queries based on your specified criterias.
it: Crea query avanzate in base ai criteri specificati.

en: Create beautiful personalised menus that set your website apart from the others. Add icons and badges to your entries and even add Content Blocks inside your dropdowns.
it: Crea bellissimi menu personalizzati che distinguano il tuo sito web dagli altri. Aggiungi icone e badge alle tue voci e aggiungi anche Blocchi di Contenuto nei tuoi menu a discesa.

en: Create new footer
it: Creare nuovo footer

en: Create new header
it: Crea nuovo header

en: Create unlimited personalized sets of widget areas and display them on any page or post using our conditional logic functionality.
it: Crea set personalizzati illimitati di aree widget e visualizzali su qualsiasi pagina o post utilizzando la nostra funzionalità di logica condizionale.

en: Creative Work Season
it: Stagione Lavorativa Creativa

en: Creative Work Series
it: Serie Stagione Lavorativa

en: Cross-sell Products
it: Prodotti Vendita Incrociata

en: Current Language
it: Lingua Corrente

en: Current user
it: Utente corrente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Attributes
it: Attributi Personalizzati

en: Custom Content
it: Contenuto Personalizzato

en: Custom Content/Hooks
it: Contenuto personalizzato/Hook

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

en: Custom Fonts Settings
it: Impostazioni Font Personalizzati

en: Custom Height
it: Altezza Personalizzata

en: Custom Link
it: Link personalizzato

en: Custom Page Link
it: Pagina Link Personalizzata

en: Custom Post Type ID
it: ID Tipo Articolo Personalizzato

en: Custom Post Types
it: Tipo di Post Personalizzato

en: Custom Query
it: Query personalizzata

en: Custom Size
it: Dimensione Custom

en: Custom Tabs
it: Schede Personalizzate

en: Custom Template
it: Template Personalizzato

en: Custom Text
it: Testo Personalizzato

en: Custom Thank You Pages
it: Pagina di Ringraziamento Personalizzata

en: Custom URL
it: URL Personalizzato

en: Custom Width
it: Larghezza Personalizzata

en: Custom class
it: Classe personalizzata

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Custom field fallback
it: Fallback sul campo personalizzato

en: Customer
it: Cliente

en: Customer Details
it: Dettagli Cliente

en: Customize
it: Personalizza

en: Customizer
it: Personalizza

en: Customizer settings
it: Impostazioni Personalizzatore

en: Customizing: Logged in State
it: Personalizzazione: Stato di Accesso

en: Customizing: Logged out State
it: Personalizzazione: Stato Disconnesso

en: Dark
it: Scuro

en: Dark Mode Color Palette
it: Tavolozza Colori Modalità Scura

en: Dark Mode Label
it: Etichetta Modalità Scura

en: Dark Mode Logo
it: Logo Modalità Scura

en: Dashboard
it: Pannello di Controllo

en: Dashboard Page
it: Pagina Pannello di Controllo

en: Date
it: Data

en: Date & Time
it: Data & Ora

en: Date created
it: Data creazione

en: Date type
it: Tipo data

en: Days
it: Giorni

en: Days After Button Click
it: Giorni dopo Click sul Pulsante

en: Days After Close
it: Chiudi Dopo Giorni

en: Days After Form Submit
it: Giorni dopo l'invio del modulo

en: Deactivate demo plugins
it: Disattiva plugin demo

en: Decline
it: Declina

en: Decline Button
it: Bottone Rifiuta

en: Decline Button text
it: Testo Bottone Rifiuta

en: Default (Menu Item)
it: Predefinito (voce di menu)

en: Default Card Layout
it: Layout Default Cart

en: Default Color Mode
it: Colore Predefinito

en: Default Message
it: Messaggio di Default

en: Default State
it: Stato Predefinito

en: Default Width
it: Larghezza Predefinita

en: Default format
it: Formato predefinito

en: Default tabs order: Description - 10, Additional Information - 20, Reviews - 30.
it: Ordine delle schede predefinito: Descrizione - 10, Informazioni aggiuntive - 20, Recensioni - 30.

en: Delay (Seconds)
it: Ritardo (Secondi)

en: Delay (in seconds)
it: Ritardo (in secondi)

en: Delete
it: Eliminare

en: Demo List
it: Elenco Demo

en: Descending
it: Discendente

en: Describe the purpose of the image.
it: Descrivi lo scopo dell'immagine.

en: Description
it: Descrizione

en: Description Color
it: Colore Descrizione

en: Description Length
it: Lunghezza Descrizione

en: Desktop bottom
it: Fondo Bottom

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Subscribe Form
it: Disabilita Modulo Iscrizione

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled %s content block. | Disabled %s content blocks.
it[0]: Disabilita blocco di contenuto %s.
it[1]: Disabilita blocchi di contenuti %s.

en: Discount Calculation
it: Calcolo Sconto

en: Dismiss
it: Ignora

en: Display Conditions
it: Visualizza Condizioni

en: Display Location
it: Visualizza Posizione

en: Display Name
it: Visualizza nome

en: Display Type
it: Tipo Visualizzazione

en: Display Variations Inline
it: Visualizza le variazioni in linea

en: Display a cookie acceptance box in order to comply with the privacy regulations in your country.
it: Visualizza una casella di accettazione dei cookie per rispettare la normativa sulla privacy del tuo Paese.

en: Display a counter that reflects the current number of users on the waitlist.
it: Visualizza un contatore che riflette il numero attuale di utenti in lista d'attesa.

en: Display a minimalistic view of the video player.
it: Visualizza una vista minimalista del lettore video.

en: Display an average score for all reviews.
it: Visualizza un punteggio medio per tutte le recensioni.

en: Display based on referer domain
it: Visualizzazione in base al dominio di riferimento

en: Display customer details section.
it: Mostra la sezione dettagli cliente.

en: Display essential contact details to your visitors.
it: Mostra i dettagli di contatto essenziali ai tuoi visitatori.

en: Display if cookie is present
it: Visualizza se è presente il cookie

en: Display if query string is present in URL
it: Visualizza se la stringa di query è presente nell'URL

en: Display navigational links, showing users their path within the site.
it: Visualizza i collegamenti di navigazione, mostrando agli utenti il ​​loro percorso all'interno del sito.

en: Display next/previous buttons that will help to easily navigate through products.
it: Visualizza i pulsanti successivo/precedente che ti aiuteranno a navigare facilmente tra i prodotti.

en: Display order details section.
it: Visualizza la sezione dei dettagli dell'ordine.

en: Display order overhiew section.
it: Visualizza la sezione di panoramica degli ordini.

en: Display the approximate reading time of an article, so that visitors know what to expect when starting to read the content.
it: Visualizza il tempo di lettura approssimativo di un articolo, in modo che i visitatori sappiano cosa aspettarsi quando iniziano a leggere il contenuto.

en: Display the currently active filters.
it: Visualizza i filtri attualmente attivi.

en: Display the waitlist feature exclusively to users who are logged in.
it: Mostra la funzione lista d'attesa esclusivamente agli utenti che hanno effettuato l'accesso.

en: Display your social media profiles and boost the site engagement.
it: Visualizza i tuoi profili sui social media e aumenta il coinvolgimento del sito.

en: Divider
it: Divisore

en: Documentation
it: Documentazione

en: Dokan Dashboard
it: Pannello di Controllo Dokan

en: Down
it: Giù

en: Download Font
it: Scarica Carattere

en: Download a font and serve it directly from your server, this is handy for those who want to comply with GDPR regulations or serve the font via CDN.
it: Scarica un carattere e servilo direttamente dal tuo server, questo è utile per coloro che vogliono conformarsi alle normative GDPR o servire il carattere tramite CDN.

en: Downvote
it: Voto Negativo

en: Drill down the product list with new filtering widgets, an off canvas area for them and showing the active filters on the page.
it: Visualizza in dettaglio l'elenco dei prodotti con nuovi widget di filtro, un'area esterna per loro e la visualizzazione dei filtri attivi sulla pagina.

en: Dropdown Arrow
it: Freccia Discesa

en: Dropdown Background
it: Sfondo Tasto Discesa

en: Dropdown Background Color
it: Colore Sfondo a Discesa

en: Dropdown Custom Width
it: Larghezza Personalizzata a Discesa

en: Dropdown Font
it: Scarica Carattere

en: Dropdown Items
it: Elementi a discesa

en: Dropdown Options
it: Opzioni Dropdown

en: Dropdown Shadow
it: Ombra Dropdown

en: Dropdown Shadow Color
it: Colore Ombra a Discesa

en: Dropdown Text Color
it: Colore Testo Tasto Discesa

en: Dropdown Top Offset
it: Offset Superiore a Discesa

en: Dropdown Width
it: Larghezza Dropdown

en: Dual Color
it: Doppio colore

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Dynamic Author
it: Autore Dinamico

en: Dynamic Author Avatar
it: Avatar Autore Dinamica

en: Dynamic Brands
it: Brend Dinamico

en: Dynamic CSS Output
it: Output Css Dinamico

en: Dynamic Comments
it: Commenti Dinamici

en: Dynamic Content Preview
it: Anteprima contenuto dinamico

en: Dynamic Data
it: Dati dinamici

en: Dynamic Excerpt
it: Estratto Dinamico

en: Dynamic Featured Image
it: Immagine in Evidenza Dinamica

en: Dynamic Font
it: Font Dinamico

en: Dynamic Post Date
it: Data Articolo Dinamica

en: Dynamic Price
it: Prezzo Dinamico

en: Dynamic Rating
it: Voto Dinamico

en: Dynamic SKU
it: SKU Dinamico

en: Dynamic Stock Status
it: Stato Scorte Dinamico

en: Dynamic Term Count
it: Conteggio Termini Dinamici

en: Dynamic Term Description
it: Descrizione Termine Dinamica

en: Dynamic Term Image
it: Immagine Termine Dinamica

en: Dynamic Term Title
it: Titolo Termine Dinamico

en: Dynamic Terms
it: Termini Dinamici

en: Dynamic Title
it: Titolo Dinamico

en: Dynamic sidebar
it: Sidebar Dinamica

en: Dynamic sidebar after
it: Barra laterale dinamica dopo

en: Dynamic sidebar before
it: Barra laterale dinamica prima

en: Easily capture new leads for your newsletter with the help of a widget, shortcode or even a block inserted on your pages or posts.
it: Cattura facilmente nuovi contatti per la tua newsletter con l'aiuto di un widget, di uno shortcode o anche di un blocco inserito nelle tue pagine o nei tuoi post.

en: Easily export the theme customizer settings.
it: Esporta facilmente le impostazioni di personalizzazione del tema.

en: Easily import the theme customizer settings.
it: Importa facilmente i setting del customizer del tema.

en: Easily turn your websites into mobile first experiences. You can easily add the most important actions at the bottom of the screen for easy access.
it: Trasforma facilmente i tuoi siti web in esperienze mobile first. Puoi aggiungere facilmente le azioni più importanti nella parte inferiore dello schermo per un facile accesso.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Brand
it: Modifica Marchio

en: Edit Category
it: Modifica categoria

en: Edit Conditions
it: Modifica condizioni

en: Edit Content Block
it: Modifica Contenuto Blocco

en: Edit Font
it: Modifica Font

en: Edit Product Review
it: Modifica recensione prodotto

en: Edit Product Tab
it: Modifica Scheda Prodotto

en: Edit Profile
it: Modifica Profilo

en: Edit Size Guide
it: Modifica Guida Taglia

en: Edit Thank You Page
it: Modifica Pagina di Ringraziamento

en: Edit this customer
it: Modifica questo cliente

en: Editor/Card Width
it: Larghezza Editor/Card

en: Effect
it: Effetto

en: Element Class
it: Classi Elemento

en: Element Visibility
it: Visibilità Elemento

en: Email address
it: Indirizzo Email

en: Enable
it: Abilita

en: Enable For Backorders
it: Abilita per gli ordini arretrati

en: Enable on
it: Abilita su

en: Enable social sharing abilities for products available on the site, letting even more users discover your great shop selection.
it: Abilita le funzionalità di condivisione social per i prodotti disponibili sul sito, consentendo a ancora più utenti di scoprire la tua fantastica selezione di negozi.

en: Enable the OpenGraph rich meta data features for your website.
it: Abilita le funzionalità ricche di metadati di OpenGraph per il tuo sito web.

en: Enable this option if you want to load the popup content using AJAX.
it: Abilita questa opzione se desideri caricare il contenuto del popup utilizzando AJAX.

en: Enable this option if you want to lock the page scroll while the popup is triggered.
it: Abilita questa opzione se desideri bloccare lo scorrimento della pagina mentre viene attivato il popup.

en: Enable/Disable
it: Abilita/Disabilita

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled %s content block. | Enabled %s content blocks.
it[0]: Abilita il blocco di contenuto %s.
it[1]: Abilita blocchi di contenuto %s.

en: Enables support for Custom Fields inside archive cards and single page post title, adds a reading progress bar for your posts and lets you set featured images and colors for your categories archives.
it: Abilita il supporto per i campi personalizzati all'interno delle schede di archivio e del titolo dei post a pagina singola, aggiunge una barra di avanzamento della lettura per i tuoi post e ti consente di impostare immagini e colori in evidenza per i tuoi archivi di categorie.

en: Enabling & disabling the code editor will erase everything from your post editor and this action is irreversible.
it: Abilitare e disabilitare l'editor di codice cancellerà tutto dal tuo editor di post e questa azione è irreversibile.

en: End
it: Fine

en: Enhance your WooCommerce reviews with rich content, images and a thumbs up system that help your shoppers find the perfect product.
it: Migliora le tue recensioni su WooCommerce con contenuti ricchi, immagini e un sistema di pollici in su che aiutano i tuoi acquirenti a trovare il prodotto perfetto.

en: Enter a date or time
it: Inserisci una data o un'ora

en: Enter a name in the input below and hit the Create Sidebar button.
it: Inserisci un nome nell'input sottostante e premi il pulsante Crea barra laterale.

en: Enter a valid Vimeo media URL.
it: Inserisci un URL Vimeo valido

en: Enter a valid YouTube media URL.
it: Inserisci un URL di YouTube valido.

en: Enter your email
it: Inserisci la tua email

en: Enter your email address below and subscribe to our newsletter
it: Inserisci il tuo indirizzo email qui sotto e iscriviti alla nostra newsletter

en: Enter your email address below to subscribe to our newsletter
it: Inserisci il tuo indirizzo email qui sotto per iscriverti alla nostra newsletter

en: Entire Website
it: Intero sito web

en: Entrance Value
it: Valore Iniziale

en: Episode
it: Episodio

en: Erase content
it: Cancellazione contenuto

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Example: January 24, 2022
it: Esempio: Gennaio 24, 2022

en: Excerpt
it: Estratto

en: Exclude
it: Escludi

en: Exclude %s
it: Escludi %s

en: Exclude Speciffic Items
it: Escludi articoli specifici

en: Exit code editor
it: Esci dall'editore di codice

en: Expand
it: Espandi

en: Expand on click
it: Espandi al click

en: Expandable
it: Espandibile

en: Expandable Container
it: Contenitore Espandibile

en: Expanded by Default
it: Espanso come predefinito

en: Export
it: Esporta

en: Export Customizations
it: Esporta Personalizzazioni

en: Export Options
it: Esporta Opzioni

en: Export Settings
it: Esporta Impostazioni

en: Export Site
it: Esporta sito

en: Export Subscribers
it: Esporta gli iscritti

en: Export site
it: Esporta sito

[ctx: Extension Brand Name]
en: Advanced Menu
it: Menù Avanzato

[ctx: Extension Brand Name]
en: Color Mode Switch
it: Interruttore Modalità Colore

[ctx: Extension Brand Name]
en: Custom Fonts
it: Caratteri Personalizzati

[ctx: Extension Brand Name]
en: Local Google Fonts
it: Google Font locali

[ctx: Extension Brand Name]
en: Multiple Sidebars
it: Più Sidebars

[ctx: Extension Brand Name]
en: Newsletter Subscribe
it: Iscrizione Newsletter

[ctx: Extension Brand Name]
en: Post Types Extra
it: Tipo di Articolo Extra

[ctx: Extension Brand Name]
en: Product Reviews
it: Recensioni Prodotti

[ctx: Extension Brand Name]
en: Shortcuts Bar
it: Barra Scorciatoie

[ctx: Extension Brand Name]
en: Trending Posts
it: Articoli di Tendenza

en: Extensions
it: Estensioni

en: Facebook App ID
it: App ID Facebook

en: Facebook Page URL
it: URL Pagina Facebook

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade in fade out
it: Dissolvenza in entrata e in uscita

en: Failed to retrieve starter sites list.<br> Error code - %s
it: Impossibile recuperare l'elenco dei siti iniziali.<br> Codice errore - %s

en: Fallback
it: Alternativo

en: Featured Badge
it: Badge in Evidenza

en: Featured Icon/Logo
it: Logo/Icona In Evidenza

en: Featured Image
it: Immagine in Evidenza

en: Fetch Fonts
it: Recupera Fonts

en: Fetch and display content from various sources.
it: Recupera e visualizza contenuti da varie fonti.

en: Fetching...
it: Recupero...

en: Field
it: Campo

en: Fields Gap
it: Divario Campi

en: Filling in progress (%d)
it: Compilazione in corso (%d)

en: Filter
it: Filtro

en: Filter By
it: Filtra Per

en: Filter Settings
it: Impostazioni Filtro

en: Filter Source
it: Sorgente Filtro

en: Filter Visibility
it: Visibilità Filtro

en: Filter Widgets
it: Filtri Widget

en: Filter by Price
it: Filtra per prezzo

en: Filter by Price Controls
it: Filtra per Controllo Prezzo

en: Filtering Behavior
it: Filtraggio Comportamento

en: Filters
it: Filtri

en: Filters Canvas
it: Filtri Canvas

en: Final touches
it: Tocchi Finali

en: Find by %s
it: Cerca per %s

en: First Name
it: Nome

en: First name
it: Nome

en: Floating Cart Visibility
it: Visibilità Carrello Mobile

en: Font Color
it: Colore Carattere

en: Font Name
it: Nome Font

en: FontAwesome Brands
it: FontAwesome Marchi

en: FontAwesome Regular
it: FontAwesome Regole

en: FontAwesome Solid
it: FontAwesome Solido

en: Footer Template
it: Template Footer

en: Footer after
it: Dopo il Footer

en: Footer before
it: Prima del Footer

en: Footer name
it: Nome Footer

en: For performance and customization reasons, only SVG files are allowed.
it: Per ragioni di performance e di customizzazione, sono permessi solo file SVG.

en: Forever
it: Per sempre

en: Forgot Password?
it: Password dimenticata?

en: Form Max Width
it: Larghezza massima del modulo

en: Form Style
it: Stile Modulo

en: Form Type
it: Tipo di modulo

en: Forms Cookies Content
it: Contenuto Cookies Modulo

en: Free
it: Gratis

en: Free Extensions
it: Estensioni gratuite

en: Free Shipping Bar
it: Barra Spedizione Gratuita

en: Free shipping
it: Spedizione Gratis

en: Fri
it: Ven

en: Friday
it: Venerdì

en: Front Page
it: Pagina iniziale

en: Full Page
it: Pagina Intera

en: Full Width
it: Larghezza Piena

en: Gallery
it: Galleria

en: Game
it: Gioco

en: General
it: Generale

en: Generate Variation URL
it: Genera URL Variazione

en: Generate a shareable single product page URL with pre-selected variation attributes.
it: Genera un URL condivisibile della pagina di un singolo prodotto con attributi di variazione preselezionati.

en: Get New Password
it: Ottieni una nuova password

en: Get notified when {product_title} is back in stock
it: Ricevi una notifica quando {product_title} torna disponibile

en: Global Footer
it: Footer Globale

en: Global Header
it: Header globale

en: Go to product page
it: Vai alla pagina prodotto

en: Goal Amount
it: Importo Obbiettivo

en: Goal Items
it: Obbiettivo Elementi

en: Good news! The product you have been waiting for is now back in stock!
it: Buone notizie! Il prodotto che stavi aspettando è di nuovo disponibile!

en: Got a question or need help with the theme? You can always submit a support ticket or ask for help in our friendly Facebook community.
it: Hai una domanda o hai bisogno di aiuto con il tema? Puoi sempre inviare un ticket di supporto o chiedere aiuto nella nostra amichevole community di Facebook.

en: Great news! The %s from your waitlist is now back in stock!
it: Ottime notizie! Il %s dalla tua lista d'attesa è di nuovo disponibile!

en: Great! You have been added to the waitlist for this product. Please check your inbox and confirm the subscription to this waitlist.
it: Ottimo! Sei stato aggiunto alla lista d'attesa per questo prodotto. Controlla la tua posta in arrivo e conferma l'iscrizione a questa lista d'attesa.

en: Great! You have been added to the waitlist for this product. You will receive an email as soon as the item is back in stock.
it: Ottimo! Sei stato aggiunto alla lista d'attesa per questo prodotto. Riceverai un'e-mail non appena l'articolo tornerà disponibile.

en: Grid view
it: Visualizzazione Griglia

en: Guest
it: Ospite

en: Gutenberg Options Panel Icon URL
it: URL dell'icona del pannello Opzioni Gutenberg

en: HOT
it: CALDO

en: Header Template
it: Template Header

en: Header after
it: Dopo Header

en: Header before
it: Prima dell'Header

en: Header name
it: Nome Header

en: Heading 1
it: Intestazione 1

en: Heading 2
it: Intestazione 2

en: Heading 3
it: Intestazione 3

en: Heading 4
it: Intestazione 4

en: Heading 5
it: Intestazione 5

en: Heading 6
it: Intestazione 6

en: Heading Color
it: Colore Heading

en: Heading Font
it: Carattere Intestazione

en: Heads up!
it: Dritta!

en: Height
it: Altezza

en: Here you can see all your custom fonts that can be used in all typography options across the theme.
it: Qui puoi vedere tutti i tuoi caratteri personalizzati che possono essere utilizzati in tutte le opzioni tipografiche del tema.

en: Hi, %s!
it: Ciao, %s!

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Account Menu Item
it: Nascondi voce di menu Account

en: Hide Changelog Tab
it: Nascondi la scheda del registro delle modifiche

en: Hide Current Language
it: Nascondi Lingua Corrente

en: Hide Documentation Links
it: Nascondi Link Documentazione

en: Hide Hooks
it: Nascondi hook

en: Hide Missing Language
it: Nascondi lingua mancante

en: Hide Starter Sites Tab
it: Nascondi la scheda Siti di partenza

en: Hide Support Section
it: Sezione Supporto Nascosta

en: Hide Theme Hooks
it: Nascondi hook del tema

en: Hide Useful Plugins Tab
it: Nascondi la scheda Plugin utili

en: Hide Video Links
it: Nascondi Link Video

en: Hide White Label Extension
it: Estensione White Libel Nascosta

en: Hide WooCommerce Hooks
it: Nascondi hook WooCommerce

en: High Rating First
it: Prima il Voto più Alto

en: Highlight your most popular posts or products based on the number of comments or reviews they have gotten in the specified period of time.
it: Evidenzia i tuoi post o prodotti più popolari in base al numero di commenti o recensioni che hanno ricevuto nel periodo di tempo specificato.

en: Home Page Text
it: Testo Home Page

en: Hook Name
it: Nome Hook

en: Hooks Locations
it: Posizione hook

en: Horizontal
it: Orizontale

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento Orizzontale

en: Hours
it: Ore

en: Hover/Active
it: Passaggio Mouse/Attivo

en: How many days the products will be marked as "New" after creation.
it: Quanti giorni i prodotti verranno contrassegnati come "Nuovi" dopo la creazione.

en: Hurry up! This sale ends in
it: Affrettati! Questa vendita termina tra

en: I accept the %sPrivacy Policy%s
it: Accetto la %sPrivacy Policy%s

en: I accept the %sPrivacy Policy%s*
it: Accetto la %sPrivacy Policy%s*

en: Icon
it: Icona

en: Icon Badge
it: Icona Badge

en: Icon Color
it: Colore Icone

en: Icon Position
it: Posizione Icona

en: Icon Size
it: Dimensioni dell'icona

en: Icon Source
it: Sorgente Icona

en: Icon/Logo
it: Icona/Logo

en: Icons Background Color
it: Colore Sfondo Icone

en: Icons Background Colors
it: Colori Sfondo Icone

en: Icons Border Color
it: Colore Bordo Icone

en: Icons Border Colors
it: Colore Bordo Icone

en: Icons Color
it: Colore Icone

en: Icons Shape Type
it: Tipo di forma Icone

en: Icons Size
it: Dimensioni Icone

en: Icons Spacing
it: Spaziatura Icone

en: If you don't want to receive any further notifications, please %s
it: Se non desideri più ricevere notifiche, ti preghiamo di %s

en: If you don't want to receive any further notifications, please unsubscribe by clicking on this link - %s
it: Se non desideri più ricevere notifiche, annulla l'iscrizione cliccando su questo link - %s

en: If you have complex data inside your mega menu you can enable this option in order to load the dropdown content with AJAX and improve the website loading time.
it: Se hai dati complessi nel tuo mega menu puoi abilitare questa opzione per caricare il contenuto a discesa con AJAX e migliorare il tempo di caricamento del sito web.

en: Image
it: Immagine

en: Image Affiliate Link
it: Link Affiliazione Immagine

en: Image Aspect Ratio
it: Proporzioni Immagine

en: Image Border Radius
it: Raggio Bordo Immagine

en: Image Hover Effect
it: Effetto Passaggio Mouse sull'Immagine

en: Image Lightbox
it: Lightbox Immagine

en: Image Max width
it: Larghezza Massima Immagine

en: Image Ratio
it: Rapporto Immagine

en: Image Settings
it: Impostazioni Immagine

en: Image Shape
it: Forma Immagine

en: Image Size
it: Dimensione Immagine

en: Image Source
it: Fonte Immagine

en: Image Swatches
it: Campioni Immagine

en: Image Upload
it: Divario Loghi

en: Image Width
it: Larghezza Immagine

en: Image size
it: Dimensione immagine

en: Import
it: Importa

en: Import Content
it: Importare Contenuto

en: Import Customizations
it: Importa Personalizzazioni

en: Import Options
it: Opzioni Import

en: Import content
it: Importa contenuto

en: Import options
it: Importazione opzioni

en: Import widgets
it: Importa widget

en: In Stock
it: In Magazzino

en: In order to create a new sidebar/widget area simply enter a name in the input below and click the Create Sidebar button.
it: Per creare una nuova barra laterale/area widget, inserisci semplicemente un nome nel campo sottostante e fai clic sul pulsante Crea barra laterale.

en: In order to take full advantage of all features it has to offer - please install and activate the Blocksy theme also.
it: Per sfruttare appieno tutte le funzionalità che ha da offrire, installa e attiva anche il tema Blocksy.

en: In order to take full advantage of all features the core has to offer - please install and activate the latest version of Blocksy theme.
it: Per sfruttare appieno tutte le funzionalità che il core ha da offrire, installa e attiva l'ultima versione del tema Blocksy.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactivity Time
it: Tempo di Inattività

en: Include
it: Includi

en: Include %s
it: Includi %s

en: Include or exclude the discount code when calculating the shipping progress.
it: Includere o escludere il codice sconto nel calcolo dell'avanzamento della spedizione.

en: Indicator Height
it: Altezza Indicatore

en: Inherit
it: Eredita

en: Inherit From Customizer
it: Eredita Dal Personalizzatore

en: Inherit card wrapper settings from Customizer (background color, spacing, shadow).
it: Eredita le impostazioni del wrapper della carta dal Customizer (colore di sfondo, spaziatura, ombra).

en: Inherit the Customizer layout, start with a pattern or create a custom layout
it: Eredita il layout personalizzato, inizia con un modello o crea un layout personalizzato

en: Initial
it: Iniziale

en: Initial Color
it: Colore Iniziale

en: Inject custom code snippets throughout your website. The extension works globally or on a per post/page basis.
it: Inserisci frammenti di codice personalizzati nel tuo sito web. L'estensione funziona globalmente o su base per post/pagina.

en: Inline
it: In linea

en: Input Background Color
it: Inserisci Coloro Sfondo

en: Input Border Color
it: Inserisci Colore Bordo

en: Input Border Radius
it: Immettere Raggio Bordo

en: Input Font Color
it: Inserisci Colore Font

en: Input Height
it: Inserisci Altezza

en: Input Icon Color
it: Colore dell'icona di input

en: Input Maximum Width
it: Inserisci Larghezza Massima

en: Insert a specific Content Block anywhere on the site.
it: Inserisci un Blocco di contenuto specifico in qualsiasi punto del sito.

en: Inside
it: Dentro

en: Install
it: Installa

en: Install & Activate Plugins
it: Installa e attiva i plugin

en: Install Child Theme
it: Installa il tema child

en: Install and activate the Blocksy theme
it: Installa e attiva il tema Blocksy

en: Installing
it: Installazione in corso

en: Installing %s
it: Installazione %s

en: Instant Reload
it: Ricarica immediata

en: Integrates custom fields solutions in the meta layers of a post and presents additional information.
it: Integra soluzioni di campi personalizzati nei meta layer di un post e presenta informazioni aggiuntive.

en: Invalid API Key...
it: Chiave API non valida...

en: Invalid email
it: Email non valida

en: Invalid request
it: Richiesta non valida

en: Is registered
it: È registrato

en: Italic
it: Corsivo

en: Item Background Color
it: Colore Sfondo Elemento

en: Item Label
it: Etichetta Articolo

en: Item Label Settings
it: Impostazioni Etichetta Articolo

en: Item Margin
it: Margine Articolo

en: Item Settings
it: Impostazioni Item

en: Item Visibility
it: Visibilità Articolo

en: Items
it: Elementi

en: Items Counter
it: Contatore Articoli

en: Items Direction
it: Descrizione Elemento

en: Items Divider
it: Divisore Item

en: Items Divider Height
it: Altezza Divisore Articoli

en: Items Horizontal Spacing
it: Spaziatura Orizzontale Oggetti

en: Items Hover Effect
it: Effetto al Passaggio del Mouse

en: Items Spacing
it: Spaziatura degli Elementi

en: Items Vertical Spacing
it: Spaziatura Verticale Oggetti

en: Join Facebook Community
it: Unisciti alla Commuity di Facebook

en: Join Waitlist
it: Unisciti alla lista d'attesa

en: Label
it: Etichetta

en: Label Color
it: Colore Etichetta

en: Label Duration
it: Durata Etichetta

en: Label Font
it: Font Etichetta

en: Label Font Color
it: Colore Etichetta Carattere

en: Label Link
it: Link Label

en: Label Position
it: Posizione Label

en: Label Style
it: Stile Label

en: Label Text
it: Testo Etichetta

en: Label Type
it: Tipo Etichetta

en: Label Visibility
it: Visibilità Label

en: Language
it: Lingua

en: Languages
it: Lingue

en: Large
it: Grande

en: Large Size
it: Dimensione Large

en: Last 24 Hours
it: Ultime 24 ore

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last Month
it: Ultimo mese

en: Last Name
it: Cognome

en: Learn more about child themes
it: Impara di più sui temi child

en: Leave empty if decorative.
it: Lasciare vuoto se decorativo.

en: Left
it: Sinistra

en: Left Side
it: Lato sinistro

en: Left Sidebar
it: Barra Laterale Sinistra

en: Left/Right sidebar
it: Sidebar sinistra/destra

en: Length
it: Lunghezza

en: Let your guests easily filter the posts by their category or tags taxonomy terms, instantly drilling down the listings.
it: Consenti ai tuoi ospiti di filtrare facilmente i post in base alla loro categoria o ai termini della tassonomia dei tag, analizzando immediatamente gli elenchi.

en: Light
it: Chiaro

en: Light Mode
it: Modalità Chiara

en: Light Mode Label
it: Etichetta Modalità Chiara

en: Limit
it: Limite

en: Link (optional)
it: Link (facoltativo)

en: Link Active
it: Link Attivo

en: Link Color
it: Colore Link

en: Link Icons
it: Icone Link

en: Link Initial
it: Link iniziale

en: Link To
it: Link a

en: Link to archive page
it: Link alla pagina archivi

en: Link to author page
it: Link alla pagina autore

en: Link to post
it: Link all'articolo

en: Link to term page
it: Link alla pagina dei termini

en: Link your Google Analytics 4 tracking ID. More info and instructions can be found %shere%s.
it: Collega il tuo ID di monitoraggio di Google Analytics 4. Maggiori informazioni e istruzioni possono essere trovate %squi%s.

en: List
it: Lista

en: List ID
it: Lista ID

en: List Source
it: Elenco Fonti

en: List view
it: Visualizzazione Elenco

en: Live Results
it: Risultati Live

en: Live Results Images
it: Immagini Risultati in Tempo Reale

en: Live Results Product Price
it: Prezzo del prodotto con risultati in tempo reale

en: Live Results Product Status
it: Stato Prodotti con Risultato in Tempo Reale

en: Load Content With AJAX
it: Carica Contenuto con AJAX

en: Loading Extensions Status...
it: Caricamento stato estensioni...

en: Loading Starter Sites...
it: Caricamento Sito Starter...

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Local Business
it: Attività Locale

en: Local Google Fonts
it: Google Fonts in Locale

en: Local Google Fonts Settings
it: Impostazioni Google Fonts Locale

en: Location & Priority
it: Posizione & Priorità

en: Location/Trigger
it: Posizione/Trigger

en: Log In
it: Accedi

en: Log Out
it: Esci

en: Logged In
it: Loggato

en: Logged In Options
it: Opzioni di Accesso

en: Logged In Users Only
it: Solo Utenti Registrati

en: Logged Out
it: Sloggato

en: Logged Out Options
it: Opzioni di Disconnessione

en: Logged Users
it: Utenti Loggati

en: Login
it: Accedi

en: Login form end
it: Fine del modulo di accesso

en: Login form modal end
it: Fine modale del modulo di accesso

en: Login form modal start
it: Inizio modale del modulo di accesso

en: Login form start
it: Login dall'inizio

en: Logo Gap
it: Spaziatura logo

en: Logo Size
it: Dimensione Logo

en: Logos Gap
it: Divario dei Loghi

en: Logout
it: Esci

en: Long
it: Lungo

en: Loop Video
it: Video in Loop

en: Lost password form modal end
it: Password persa dalla fine modale

en: Lost password form modal start
it: Password smarrita dall'avvio modale

en: Low Rating First
it: Prima il Voto più Basso

en: Mail Label
it: Etichetta Mail

en: Main & Bottom Row
it: Principale & Inferiore

en: Main Color
it: Colore Principale

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Maintenance Block Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione del blocco manutenzione

en: Maintenance Template
it: Template di Manutenzione

en: Make Name Field Required
it: Rendi obbligatorio il campo Nome

en: Make the shopping experience better for your visitors! Add features such as Product Quick View, Wishlist functionality and a Floating Add to Cart button. Customize the single product gallery/slider and the layout.
it: Rendi migliore l'esperienza di acquisto per i tuoi visitatori! Aggiungi funzionalità come la visualizzazione rapida del prodotto, la funzionalità della lista dei desideri e un pulsante mobile Aggiungi al carrello. Personalizza la gallery/slider del singolo prodotto e il layout.

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage your menus in the %sMenus screen%s.
it: Gestisci i tuoi menu in %sSchermata Menu%s.

en: Margin
it: Margine

en: Max Height
it: Altezza Massima

en: Max Width
it: Larghezza Massima

en: Maximum Width
it: Larghezza Massima

en: Media Object
it: Oggetto Media

en: Medium
it: Medio

en: Medium Size
it: Dimensione Medium

en: Mega Menu Settings
it: Setting Mega Menu

en: Menu Item Settings
it: Impostazioni Voci Menu

en: Menu Order
it: Ordne Menu

en: Message
it: Messaggio

en: Message Color
it: Colore del messaggio

en: Message Font
it: Font del messaggio

en: Mini Cart Contents
it: Carrello Mini Carrello

en: Mixed
it: Misto

en: Mixed Swatches
it: Campioni Misti

en: Mobile Columns
it: Colonne Mobile

en: Mobile Menu 1
it: Menu Mobile 1

en: Mobile Menu 2
it: Menu Mobile 2

en: Mobile:
it: Cellulare:

en: Modal Backdrop
it: Contesto Modale

en: Modal Background
it: Sfondo Modale

en: Modal Border Radius
it: Raggio Bordo Modale

en: Modal Options
it: Opzioni Modali

en: Modal Shadow
it: Ombra Modale

en: Modal Trigger
it: Trigger Modale

en: Modal Width
it: Larghezza Modale

en: Modified Date
it: Data Modificata

en: Modify
it: Modifica

en: Module Title
it: Titolo Modulo

en: Module Title Color
it: Colore Titolo Modulo

en: Module Title Font
it: Carattere Titolo Modulo

en: Module Title Icon Source
it: Sorgente icona titolo modulo

en: Module Title Tag
it: Titolo Tag Modulo

en: Mon
it: Lun

en: Monday
it: Lunedì

en: More info about review entity and how to choose the right one can be found %shere%s.
it: È possibile trovare ulteriori informazioni sull'entità di revisione e su come scegliere quella giusta %shere%s.

en: More information on how to create a list in MailPoet can be found %shere%s.
it: È possibile trovare ulteriori informazioni su come creare una lista in MailPoet %squi%s.

en: More information on how to generate an API key for ActiveCampaign can be found %shere%s.
it: Ulteriori informazioni su come generare una chiave API per ActiveCampaign sono disponibili %squi%s.

en: More information on how to generate an API key for Brevo can be found %shere%s.
it: Maggiori informazioni su come generare una chiave API per Brevo possono essere trovate %shere%s.

en: More information on how to generate an API key for Campaign Monitor can be found %shere%s.
it: Ulteriori informazioni su come generare una chiave API per Campaign Monitor possono essere trovate %squi%s.

en: More information on how to generate an API key for ConvertKit can be found %shere%s.
it: Maggiori informazioni su come generare una chiave API per ConvertKit possono essere trovate %squi%s.

en: More information on how to generate an API key for Mailchimp can be found %shere%s.
it: Maggiori informazioni su come generare una chiave API per Mailchimp possono essere trovate %squi%s.

en: More information on how to generate an API key for Mailerlite can be found %shere%s. Please note that it is required at least one group to be created in your account for the integration to work. More info on how to create a group %shere%s.
it: Maggiori informazioni su come generare una chiave API per Mailerlite possono essere trovate %she%s. Tieni presente che è necessario creare almeno un gruppo nel tuo account affinché l'integrazione funzioni. Maggiori informazioni su come creare un gruppo %squi%s.

en: Most Relevant
it: Più Rilevanti

en: Most commented
it: I PIù Commentati

en: Movie
it: Film

en: Multiple Selections
it: Selezioni Multiple

en: Multiple comments
it: Commenti multipli

en: Music Playlist
it: Playlist Musicale

en: Music Recording
it: Registrazione musica

en: My Account
it: Il mio account

en: NEW
it: NUOVO

en: Name
it: Nome

en: Name Field
it: Nome Campo

en: Name Label
it: Nome Etichetta

en: Narrow Width
it: Larghezza Stretta

en: Need help or advice?
it: Necessiti di aiuto o consigli?

en: Never
it: Mail

en: Never relaunch
it: Non riavviare mai

en: New
it: Nuovo

en: New Badge
it: Nuovo Badge

en: New Brand Name
it: Nome Nuovo Marchio

en: New Category Name
it: Nome della nuova categoria

en: New Content Block
it: Nuovo Contenuto Blocco

en: New Product Tab
it: Nuova Scheda Prodotto

en: New Size Guide
it: Nuova Guida Taglia

en: New Thank You Page
it: Nuova Pagina di Ringraziamento

en: Newest First
it: Prima a più recente

en: Newsletter Controls
it: Controlli Newsletter

en: Newsletter Updates
it: Aggiornamenti Newsletter

en: Next
it: Prossimo

en: No comments
it: Nessun commento

en: No demo data found.
it: Nessun dato dimostrativo trovato.

en: No demo name provided.
it: Nessun nome demo fornito.

en: No demo to install
it: Nessuna demo da installare

en: No pages to assign.
it: Nessuna pagina da assegnare.

en: No plugins to install.
it: Nessun plugin da installare.

en: No post to duplicate
it: Nessun articolo da Pubblicare

en: No waitlist found
it: Nessuna lista d'attesa trovata

en: No widgets to install.
it: Nessun widget da installare.

en: No worries! Please enter your e-mail address and we will promptly notify you as soon as the item is back in stock.
it: Nessun problema! Inserisci il tuo indirizzo e-mail e ti informeremo tempestivamente non appena l'articolo tornerà disponibile.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normal Width
it: Larghezza Normale

en: Not Found
it: Non trovato

en: Not found in Trash
it: Non trovato nel cestino

en: Nothing Found
it: Niente Trovato

en: Nothing Found Template
it: Nessun Template Modello Trovato

en: Nothing found
it: Nessun risultato troato

en: Nothing found in Trash
it: Non è stato trovato niente Cestino

en: Now you can view your website or start customizing it
it: Ora puoi vedere il tuo sito o cominciare a personalizzarlo

en: Number of columns
it: Numero delle colonne

en: Number of items per page
it: Numero di elementi per pagina

en: Number of posts
it: Numero degli articoli

en: Number of products
it: Numero di prodotti

en: Offcanvas Cart - Empty State
it: Carrello Fuori Tela - Stato Vuoto

en: Offcanvas Filters - Bottom
it: Filtri fuori tela - In Basso

en: Offcanvas Filters - Top
it: Filtri Fuori tela - In Alto

en: Official
it: Ufficiale

en: Oldest First
it: Prima la più Vecchia

en: On Sale
it: In Vendita

en: On button click
it: Al clic del pulsante

en: On click to element
it: Facendo clic sull'elemento

en: On element click
it: Fare clic sull'elemento

en: On form submit
it: All'invio del modulo

en: On page exit intent
it: Intento di uscita dalla pagina

en: On page load
it: Al caricamento della pagina

en: On scroll
it: A Scorrimento

en: On scroll to element
it: Scorri fino all'elemento

en: Once you insert your %sProject ID%s and click the "Fetch Fonts" button, your fonts will become available in all theme’s typography options.
it: Dopo aver inserito il tuo %sID Progetto%s e aver fatto clic sul pulsante "Recupera caratteri", i tuoi caratteri diventeranno disponibili in tutte le opzioni tipografiche del tema.

en: One Color
it: Un colore

en: One comment
it: Un commento

en: One day
it: Un giorno

en: One hour
it: Un'ora

en: One month
it: Un mese

en: One week
it: Una settimana

en: One year
it: Un anno

en: Only
it: Soltanto

en: Only Bottom
it: Solo Sotto

en: Only Bottom Row
it: Solo Riga Inferiore

en: Only Card
it: Solo Carta

en: Only Main Row
it: Solo Fila Principale

en: Only Top
it: Solo Sopra

en: Only Top Row
it: Solo Riga Superiore

en: Only weekdays
it: Solo giorni feriali

en: Only weekends
it: Solo fine settimana

en: Open Button Link In New Tab
it: Apri Collegamento del Pulsante in una Nuova Scheda

en: Open In New Tab
it: Apri in una Nuova Scheda

en: Open Link In New Tab
it: Apri Link in una Nuovo Tab

en: Open in new tab
it: Apri in una nuova scheda

en: Open link in new tab
it: Apri link in una nuova scheda

en: Open links in new tab
it: Apri i link in una nuova scheda

en: Opened
it: Aperto

en: Opening hours
it: Orari di apertura

en: Order
it: Ordine

en: Order Details
it: Dettagli Ordinie

en: Order Overview
it: Panoramica Ordine

en: Order by
it: Ordina per

en: Order number
it: Numero ordine

en: Organization
it: Organizzazione

en: Original
it: Originale

en: Other
it: Altro

en: Out of Stock
it: Esaurito

en: Outline
it: Contorno

en: Output
it: Opzione

en: Outside
it: Fuori

en: Overall Score
it: Punteggio Complessivo

en: Overll Score Background
it: Sfondo Punteggio Complessivo

en: Overll Score Text
it: Testo Punteggio Complessivo

en: Padding
it: Imbottitura

en: Page
it: Pagina

en: Page ID
it: ID pagina

en: Page Reload
it: Ricarica Pagina

en: Page Structure
it: Struttura Pagina

en: Page/post title
it: Titolo Pagina/articolo

en: Pages
it: Pagine

en: Pagination
it: Paginazione

en: Panel AJAX Reveal
it: Rivelazione Pannello AJAX

en: Panel Backdrop
it: Sfondo Pannello

en: Panel Background
it: Background Pannello

en: Panel Columns
it: Colonne Pannello

en: Panel Default State
it: Stato Pannello Predefinito

en: Panel Height
it: Altezza Pannello

en: Panel Reveal
it: Rivela Pannello

en: Panel Shadow
it: Ombra Pannello

en: Panel Width
it: Larghezza Pannello

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parameters
it: Parametri

en: Parameters options
it: Opzioni parametri

en: Parent Brand
it: Marchio Genitore

en: Parent Brand:
it: Marchio Principale:

en: Parent Category
it: Categoria genitore

en: Parent Category:
it: Categoria genitore:

en: Parent Product Review
it: Recensione del prodotto principale

en: Patterns that contain buttons and call to actions.
it: Modelli che contengono pulsanti e inviti alle azioni.

en: Payment Gateway
it: Sistema di Pagamento

en: Payment Gateways
it: Sistemi di Pagamento

en: Payment method
it: Metodo pagamento

en: Personal
it: Personale

en: Phone
it: Telefono

en: Phone:
it: Telefono:

en: Pick Mailing Service
it: Scegli Servizio Posta

en: Picker header
it: Intestazione del selettore

en: Placeholder Text
it: Testo Placeholder

en: Please accept the Privacy Policy in order to comment.
it: Per favore accetta la Politica Privacy per commentare.

en: Please be patient and don't refresh this page, the import process may take a while, this also depends on your server.
it: Per favore sii paziente e non aggiornare questa pagina, il processo di importazione potrebbe richiedere del tempo, questo dipende anche dal tuo server.

en: Please enter a valid Project ID to get all fonts.
it: Inserisci un ID progetto valido per ottenere tutti i caratteri.

en: Please look at the documentation for more information on why this is useful.
it: Si prega di consultare la documentazione per ulteriori informazioni sul perché questo è utile.

en: Please note that some of this information (price, sku, brand) won't be displayed on the front-end. It is solely used for Google's Schema.org markup.
it: Si prega di notare che alcune delle seguenti informazioni (prezzo, sku, brand) non sarranno mostrate in front-end. Sono solamente usate per il markup di Google Schema.org.

en: Please note that the white label extension will be hidden if this option is enabled. In order to bring it back you have to hit the SHIFT key and click on the dashboard logo.
it: Tieni presente che l'estensione white label verrà nascosta se questa opzione è abilitata. Per ripristinarlo devi premere il tasto SHIFT e fare clic sul logo della dashboard.

en: Please note, the confirmation period is 2 days.
it: Si prega di notare che il periodo di conferma è di 2 giorni.

en: Please select a valid attribute.
it: Seleziona un attributo valido.

en: Please select a valid taxonomy.
it: Seleziona una tassonomia valida.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
it: Seleziona alcune opzioni del prodotto prima di aggiungere questo prodotto al carrello.

en: Please select the type of your content block and place it in the location you want based on your display and user conditions.
it: Seleziona il tipo di blocco di contenuto e posizionalo nella posizione desiderata in base alle condizioni di visualizzazione e utente.

en: Please wait until the lookup table is generated.
it: Attendi fino alla generazione della tabella di ricerca.

en: Plugin Description
it: Descrizione Plugin

en: Plugin Name
it: Nome Plugin

en: Plugin Thumbnail URL
it: URL Miniatura Plugin

en: Popup Animation
it: Animazione Popup

en: Popup Backdrop
it: Sfondo Popup

en: Popup Backdrop Background
it: Sfondo Contesto Popup

en: Popup Background
it: Background Popup

en: Popup Border Radius
it: Raggio Bordo Popup

en: Popup Display Conditions
it: Condizioni Visualizzazione Popup

en: Popup Name
it: Nome Popup

en: Popup Offset
it: Offset Popup

en: Popup Options
it: Opzioni Popup

en: Popup Position
it: Posizione Popup

en: Popup Shadow
it: Ombra popup

en: Popup Size
it: Dimensione Popup

en: Popup Visibility
it: Visibilità Popup

en: Position
it: Posizione

en: Post Archives
it: Archivi Messaggi

en: Post Categories
it: Categorie articolo

en: Post Date
it: Data Articolo

en: Post ID
it: ID articolo

en: Post Tags
it: Tag articolo

en: Post Template
it: Modello Articoli

en: Post Type
it: Tipo Articolo

en: Post copy created.
it: Copia articolo creata.

en: Post creation failed, could not find original post:
it: Creazione dell'articolo non riuscita, impossibile trovare il post originale:

en: Post with Author ID
it: Pubblica con ID Autore

en: Post with Taxonomy ID
it: Articolo con ID Tassonomia

en: Posts
it: Articoli

en: Posts - Layout 1
it: Articoli - Layout 1

en: Posts - Layout 2
it: Articoli - Layout 2

en: Posts - Layout 3
it: Articoli - Layout 3

en: Posts - Layout 4
it: Articoli - Layout 4

en: Posts - Layout 5
it: Articoli - Layout 5

en: Posts Filter
it: Filtro Post

en: Posts ID
it: ID Articoli

en: Posts Title Font
it: Carattere Titolo Articoli

en: Posts Title Font Color
it: Colore Carattere Titolo Articoli

en: Preconnect Adobe Typekit Fonts
it: Preconnetti Adobe Typekit Fonts

en: Preconnect Google Fonts
it: Preconnetti Google Fonts

en: Preload
it: Precarica

en: Preload Subsets
it: Precarica Sottoinsiemi

en: Preload Variations
it: Variazioni Precarica

en: Preparing data...
it: Preparazione dei dati...

en: Present additional information about your products by adding new custom tabs to the product information section.
it: Presenta ulteriori informazioni sui tuoi prodotti aggiungendo nuove schede personalizzate alla sezione delle informazioni sul prodotto.

en: Prev/Next Arrow
it: Freccia Prec/Suc

en: Prev/Next Background
it: Sfondo Prec/Suc

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview the available products and let your users make quick and informative decisions about their purchase.
it: Visualizza in anteprima i prodotti disponibili e consenti ai tuoi utenti di prendere decisioni rapide e informative sul loro acquisto.

en: Price
it: Prezzo

en: Price Color
it: Colore Prezzo

en: Price Font
it: Carattere Prezzo

en: Price:
it: Prezzo:

en: Priority
it: Priorità

en: Privacy Policy Page
it: Pagina Politica Privacy

en: Private: %s
it: Privato: %s

en: Pro Extensions
it: Estensioni Pro

en: Proceed to checkout
it: Procedere al pagamento

en: Product
it: Prodotto

en: Product Archive
it: Archivio Prodotti

en: Product Archives
it: Archivi Prodotto

en: Product Attributes
it: Attributi Prodotto

en: Product Brand
it: Prodotto Brand

en: Product Brand Tab
it: Scheda Marchio Prodotto

en: Product Brands
it: Marchi Prodotti

en: Product Categories
it: Categorie Prodotto

en: Product ID
it: ID Prodotto

en: Product Image
it: Immagine Prodotto

en: Product Image Visibility
it: Visibilità Immagine Prodotto

en: Product Navigation
it: Navigazione Prodotto

en: Product Page
it: Pagina Prodotto

en: Product Page Button
it: Pulsante Pagina Prodotto

en: Product Price
it: Prezzo Prodotto

en: Product Price & Stock Visibility
it: Prezzo Prodotto & Visibilità Scorte

en: Product Review
it: Recensione prodotto

en: Product Reviews
it: Recensioni Prodotti

en: Product Reviews Settings
it: Impostazioni Recensioni Prodotti

en: Product SKU
it: SKU Prodotto

en: Product Share Box
it: Casella Condivisione Prodotto

en: Product Tab
it: Scheda Prodotto

en: Product Tab Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione della scheda Prodotto

en: Product Tabs
it: Schede Prodotto

en: Product Tags
it: Tags Prodotto

en: Product Title Visibility
it: Visibilità Titolo Prodotto

en: Product Waitlist
it: Lista di attesa dei prodotti

en: Product brands base
it: Base Marchi Prodotto

en: Product link:
it: Link prodotto:

en: Product meta end
it: Fine Meta Prodotto

en: Product meta start
it: Inizio Meta Prodotto

en: Product specs
it: Specifiche del prodotto

en: Product succesfully added to your cart!
it: Prodotto aggiunto con successo al tuo carrello!

en: Product taxonomies lookup table data is regenerating
it: I dati della tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti sono in fase di rigenerazione

en: Product taxonomies lookup table regeneration process has been aborted.
it: Il processo di rigenerazione della tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti è stato interrotto.

en: Product taxonomies lookup table regeneration process has been resumed.
it: Il processo di rigenerazione della tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti è stato ripreso.

en: Product with Taxonomy ID
it: Prodotto con ID Tassonomia

en: Product:
it: Prodotto:

en: Products
it: Prodotti

en: Products Card Type
it: Tipo Card Prodotti

en: Products Status
it: Stato Prodotti

en: Products Visibility
it: Visibilità Prodotti

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Page
it: Pagina del profilo

en: Project ID
it: ID Progetto

en: Pros
it: Pro

en: Protected: %s
it: Protetto: %s

en: Publish Date
it: Data Pubblicazione

en: Published Date
it: Data di Pubblicazione

en: Quantity Auto Update
it: Aggiornamento Automatico Quantità

en: Quantity Input
it: Immissione Quantità

en: Quick View
it: Visualizzazione Rapida

en: Quick View Button
it: Bottone Visualizzazione Rapida

en: Quick view
it: Visualizzazione rapida

en: Quick view icon
it: Icona di visualizzazione rapida

en: Quick view price after
it: Prezzo visualizzazione rapida dopo

en: Quick view price before
it: Prezzo visualizzazione rapida prima

en: Quick view summary after
it: Riepilogo della visualizzazione rapida dopo

en: Quick view summary before
it: Riepilogo della visualizzazione rapida prima

en: Quick view title after
it: Titolo visualizzazione rapida dopo

en: Quick view title before
it: Titolo visualizzazione rapida prima

en: Quick view toggle
it: Attiva/disattiva visualizzazione rapida

en: Quickly find specific content on your site.
it: Trova rapidamente contenuti specifici sul tuo sito.

en: Random
it: Casuale

en: Range Date/Time
it: Intervallo Data/Ora

en: Rated %s out of 5
it: Voto %s su 5

en: Rating
it: Valutazione

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Read More Button
it: Pulsante Leggi di più

en: Read More Button Label
it: Label bottome Read More

en: Read Progress
it: Progresso di lettura

en: Read Time
it: In Tempo Reale

en: Recently Viewed
it: Visti di recente

en: Recently Viewed Products
it: Prodotti Visti di Recente

en: Recurring Days
it: Giorni Ricorrenti

en: Regenerate
it: Rigenera

en: Regenerate the product taxonomies lookup table
it: Rigenera la tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti

en: Register
it: Registrati

en: Register For This Site
it: Registrati in questo Sito

en: Register form end
it: Fine modulo di registrazione

en: Register form modal end
it: Fine modale del modulo di registrazione

en: Register form modal start
it: Registrati dal modulo di avvio modale

en: Register form start
it: Inizio modulo di registrazione

en: Registration Form
it: Form Registrazione

en: Registration complete. Please check your email, then visit the %1$slogin page%2$s.
it: Registrazione completata. Controlla la tua email, quindi visita la %1$spagina di login%2$s.

en: Registration confirmation will be emailed to you.
it: La conferma della registrazione ti verrà inviata via email.

en: Regular
it: Regolare

en: Reinstall
it: Reinstalla

en: Related
it: Correlati

en: Related Products
it: Prodotti correlati

en: Related posts
it: Articoli correlati

en: Related posts bottom
it: Bottone post correlati

en: Related posts top
it: Post correlati in alto

en: Relaunch Trigger
it: Riavviare il Trigger

en: Reload Content
it: Ricarica Contenuto

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Font
it: Rimuovi Font

en: Remove Footer
it: Rimuovi Footer

en: Remove Header
it: Rimuovi Header

en: Remove Icon
it: Rimuovi Icona

en: Remove Item
it: Rimuovi Item

en: Remove Product
it: Rimuovi Prodotto

en: Remove Sidebar
it: Rimuovi Sidebar

en: Remove Widget Area
it: Rimuovi Area Widget

en: Remove footer
it: Rimuovi footer

en: Remove header
it: Rimuovi header

en: Replace Blocksy's branding with your own. Easily hide licensing info and other sections of the theme and companion plugin from your clients and make your final product look more professional.
it: Sostituisci il marchio di Blocksy con il tuo. Nascondi facilmente le informazioni sulla licenza e altre sezioni del tema e del plugin associato ai tuoi clienti e rendi il tuo

en: Replace Conditions
it: Sostituisci Condizioni

en: Replace the standard product gallery with additional layouts which can showcase the photos as a grid or even a slider.
it: Sostituisci la galleria di prodotti standard con layout aggiuntivi che possono mostrare le foto come una griglia o anche come uno slider.

en: Replacement Behavior
it: Comportamento sostitutivo

en: Request Cookie
it: Richiesta Cookie

en: Request Referer
it: Richiesta Referente

en: Request URL
it: Richiesta URL

en: Requests
it: Richieste

en: Required plan
it: Piano richiesto

en: Reset Filter
it: Reimposta Filtro

en: Reset Filters
it: Reimposta Filtri

en: Reset all
it: Reimposta tutto

en: Reset layout
it: Ripristina layout

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resume
it: Riprendi

en: Resume the product taxonomies lookup table regeneration
it: Riprendere la rigenerazione della tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti

en: Reveal From
it: Mostra Da

en: Reverse Icon State
it: Stato icona Invertito

en: Review Entity
it: Entità Revisione

en: Review Summary
it: Riepilogo Recensioni

en: Review Title
it: Titolo Recensione

en: Review Voting
it: Rivedi Votazione

en: Review order after cart contents
it: Rivedi ordine dopo contenuto carrello

en: Review order after order total
it: Rivedi l'ordine dopo del totale dell'ordine

en: Review order after payment
it: Rivedi l'ordine dopo il pagamento

en: Review order after submit
it: Rivedi l'ordine dopo averlo inviato

en: Review order before cart contents
it: Rivedi ordine prima del contenuto carrello

en: Review order before order total
it: Rivedi l'ordine prima del totale dell'ordine

en: Review order before payment
it: Rivedi l'ordine prima del pagamento

en: Review order before submit
it: Rivedi l'ordine prima di inviarlo

en: Reviews Order
it: Ordine Recensioni

en: Right
it: Destra

en: Right Side
it: Lato destro

en: Right Sidebar
it: Barra Laterale Destra

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Sat
it: Sab

en: Saturday
it: Sabato

en: Save Conditions
it: Salva le condizioni

en: Save Custom Font
it: Salva Font Personalizzato

en: Save Font
it: Salva Carattere

en: Save Settings
it: Salva le impostazioni

en: Scale
it: Scala

en: Scores
it: Punteggi

en: Scores Box Width
it: Larghezza Casella Punteggi

en: Scroll Direction
it: Direzione Scroll

en: Scroll Distance
it: Distanza Scroll

en: Scroll Down
it: Scroll Giù

en: Scroll Interaction
it: Interazione con Scoll

en: Scroll Lock
it: Blocco Scorrimento

en: Scroll Up
it: Scroll Su

en: Scroll to Top
it: Torna in Cima

en: Search
it: Cerca

en: Search Brands
it: Cerca Marchi

en: Search Category
it: Cerca categoria

en: Search Content Blocks
it: Cerca Contenuto Blocchi

en: Search Product Review
it: Cerca recensione prodotto

en: Search Product Tabs
it: Cerca Schede Prodotto

en: Search Products
it: Cerca prodotti

en: Search Size Guides
it: Cerca Guide Taglie

en: Search Thank You Pages
it: Cerca Pagina di Ringraziamento

en: Search Through Criteria
it: Ricerca Attraverso i Criteri

en: Search Through Taxonomies
it: Ricerca Attraverso le Tassonomie

en: Search by SKU
it: Ricerca per SKU

en: Search for a starter site...
it: Cerca uno sito starter...

en: Search for a term
it: Cerca un termine

en: Search for field
it: Cerca per campo

en: Search for patterns
it: Cerca modelli

en: Search icon
it: Icona di Ricerca

en: Search through taxonomies from selected custom post types.
it: Cerca tra le tassonomie dei tipi di articolo personalizzati selezionati.

en: Secondary
it: Secondario

en: Select
it: Seleziona

en: Select Category
it: Seleziona Categoria

en: Select Content Block
it: Selezina Blocco Contenuto

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Select Menu
it: Seleziona menu

en: Select Page
it: Seleziona Pagina

en: Select Variations
it: Seleziona Variazioni

en: Select a page
it: Seleziona una pagina

en: Select a page where the compare table will be outputted.
it: Selezionare una pagina in cui verrà generata la tabella di confronto.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the archive.
it: Seleziona un post/una pagina per visualizzarne l'anteprima del contenuto all'interno dell'editor durante la creazione dell'archivio.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the hook.
it: Seleziona un post/una pagina per visualizzarne l'anteprima del contenuto all'interno dell'editor mentre crei l'hook.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the post/page.
it: Seleziona un post/una pagina per visualizzarne l'anteprima del contenuto all'interno dell'editor mentre crei l'articolo/pagina.

en: Select a starter site
it: Seleziona un sito starter

en: Select attribute
it: Seleziona attributo

en: Select category
it: Seleziona categoria

en: Select font
it: Seleziona carattere

en: Select language
it: Seleziona lingua

en: Select list...
it: Seleziona lista...

en: Select location
it: Seleziona Location

en: Select menu...
it: Seleziona menu...

en: Select page
it: Seleziona pagina

en: Select post
it: Seleziona articolo

en: Select product
it: Seleziona Prodotto

en: Select rule
it: Seleziona regola

en: Select sub field
it: Seleziona sotto campo

en: Select taxonomy
it: Seleziona tassonomia

en: Select template type...
it: Seleziona tipo template...

en: Select the size of the source image.
it: Seleziona la dimensione dell'immagine sorgente.

en: Select user
it: Seleziona Utente

en: Select value
it: Seleziona valore

en: Select variation
it: Seleziona variazione

en: Separate each class by comma if you have multiple elements.
it: Separa ogni classe con una virgola se hai più elementi.

en: Separate posts ID by comma. How to find the %spost ID%s.
it: Separa gli ID degli articoli con una virgola. Come trovare l'%sID dell'articolo%s.

en: Separator
it: Separatore

en: Serve your chosen Google Fonts from your own web server. This will increase the loading speed and makes sure your website complies with the privacy regulations.
it: Servi i Google Fonts scelti dal tuo server web. Ciò aumenterà la velocità di caricamento e garantirà che il tuo sito web rispetti le normative sulla privacy.

en: Set after how many days the popup will relaunch if the additional close trigger is met.
it: Imposta dopo quanti giorni il popup verrà riavviato se viene soddisfatto il trigger di chiusura aggiuntivo.

en: Set after how many days the popup will relaunch.
it: Imposta dopo quanti giorni verrà riavviato il popup.

en: Set after how many visited pages the popup block will appear.
it: Imposta dopo quante pagine visitate il blocco popup apparirà.

en: Set after how much time (in seconds) the popup block will appear.
it: Imposta dopo quanto tempo (in secondi) apparirà il blocco popup.

en: Set how many terms you want to display in each attribute.
it: Imposta il numero di termini che desideri visualizzare in ciascun attributo.

en: Set how many terms you want to display in this attribute.
it: Imposta il numero di termini che desideri visualizzare in questo attributo.

en: Set link to nofollow
it: Imposta il link su nofollow

en: Set links to nofollow
it: Imposta i link su Nofollow

en: Set the button class selector that will trigger popup to close.
it: Imposta il selettore della classe del pulsante che attiverà la chiusura del popup.

en: Set the close delay time (in seconds) after the form submit action is detected.
it: Imposta il tempo di ritardo della chiusura (in secondi) dopo il rilevamento dell'azione di invio del modulo.

en: Set the editor width for better understanging the layout you are building (just for preview purpose, this option won't apply in frontend).
it: Imposta la larghezza dell'editor per comprendere meglio il layout che stai creando (solo a scopo di anteprima, questa opzione non si applica al frontend).

en: Set the inactivity time (in seconds) till the popup block will appear.
it: Imposta il tempo di inattività (in secondi) finché non verrà visualizzato il blocco popup.

en: Set the scroll distance till the popup block will appear.
it: Imposta la distanza di scorrimento finché non verrà visualizzato il blocco popup.

en: Set this option to always if you have dynamic content inside the popup in order to keep everything up to date.
it: Imposta questa opzione su sempre se hai contenuto dinamico all'interno del popup per mantenere tutto aggiornato.

en: Set which users are allowed to vote.
it: Imposta quali utenti possono votare.

en: Shadow
it: Ombra

en: Shape Fill Type
it: Tipo Riempimento Forma

en: Share Box
it: Casella Condividi

en: Share Box Controls
it: Controlli Casella Condivisione

en: Share Box Icons Color
it: Colore Icone Casella Condivisione

en: Share Icons
it: Icone Condivisione

en: Share content on social media, boosting visibility & engagement.
it: Condividi contenuti sui social media, aumentando visibilità e coinvolgimento.

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping Cost
it: Costo Spedizione

en: Shipping Info
it: Info Spedizione

en: Shipping Methods
it: Metodi di Spedizione

en: Shipping address
it: Indirizzo di spedizione

en: Shop Filters
it: Filtri Negozio

en: Shop Filters Controls
it: Controlli Filtri Negozio

en: Shop Home
it: Home Negozio

en: Shopping Cart
it: Carrello

en: Short
it: Corto

en: Short Description
it: Breve descrizione

en: Short Name
it: Nome Breve

en: Shortcuts Bar Display Conditions
it: Condizioni Visibilità Shortcuts Bar

en: Show Brands Images
it: Mostra Immagine Marche

en: Show Checkboxes
it: Mostra Checkboxes

en: Show Counter
it: Mostra contatore

en: Show Hierarchy
it: Mostra Gerarchia

en: Show Hooks
it: Mostra hook

en: Show Image Frame
it: Mostra Cornice Immagine

en: Show In Cart Page
it: Mostra nella Pagina Carrello

en: Show In Checkout Page
it: Mostra nella Pagina Pagamento

en: Show In Mini Cart
it: Mostra nel Carrello Mini

en: Show Label
it: Mostra Etichetta

en: Show Prices
it: Mostra prezzi

en: Show Product Price
it: Mostra prezzo del prodotto

en: Show Reset Button
it: Mostra Pulsante Ripristino

en: Show Search Box
it: Mostra Box Ricerca

en: Show Swatches
it: Mostra Campioni

en: Show Taxonomy
it: Mostra tassonomia

en: Show Theme Hooks
it: Mostra hook del tema

en: Show Tooltip
it: Mostra tooltip

en: Show Users Count
it: Mostra Conteggio Utenti

en: Show Wishlist Page To
it: Mostra Pagina Lista dei Desideri in

en: Show WooCommerce Hooks
it: Mostra hook WooCommerce

en: Show a dynamic confirmation popup with product recommendations whenever items are added to the cart.
it: Mostra un popup di conferma dinamico con consigli sui prodotti ogni volta che gli articoli vengono aggiunti al carrello.

en: Show a size chart guide so that your visitors can pick the right size for them when ordering a product.
it: Mostra una tabella delle taglie in modo che i tuoi visitatori possano scegliere la taglia giusta per loro quando ordinano un prodotto.

en: Show if cart is empty
it: Mostra se il carrello è vuoto

en: Show or hide reset filter button.
it: Mostra o nascondi il pulsante di ripristino del filtro.

en: Show the remaining stock of a product to create a sense of urgency and encourage your visitors to make a purchase.
it: Mostra le scorte rimanenti di un prodotto per creare un senso di urgenza e incoraggiare i tuoi visitatori a effettuare un acquisto.

en: Show the stock scarcity module when product stock is below this number.
it: Mostra il modulo sulla scarsità delle scorte quando le scorte del prodotto sono inferiori a questo numero.

en: Showcase your personal information across your website.
it: Mostra le tue informazioni personali sul tuo sito web.

en: Side Panel
it: Pannello Laterale

en: Sidebar after
it: Dopo il Sidebar

en: Sidebar before
it: Prima della Sidebar

en: Sidebar end
it: Fine sidebar

en: Sidebar name
it: Nome Sidebar

en: Sidebar start
it: inizio Sidebar

en: Sign Up
it: Registrati

en: Simple
it: Semplice

en: Simple Font
it: Carattere Semplice

en: Simplified Player
it: Player Semplificato

en: Single
it: Singolo

en: Single Page
it: Pagina singola

en: Single Page Swatch Size
it: Dimensioni campione pagina singola

en: Single Post
it: Articolo singolo

en: Single Product
it: Prodotto Singolo

en: Single Product ID
it: ID Prodotto Singolo

en: Single Product with Taxonomy ID
it: ID Prodotto Singolo con Tassonomia

en: Single Slug
it: Slug Singolo

en: Single Template
it: Template Singolo

en: Six months
it: Sei mesi

en: Size
it: Dimensione

en: Size Guide
it: Guida alle Taglie

en: Size Guide Display Conditions
it: Condizioni Visualizzazione Guida Taglia

en: Size Guide Placement
it: Posizionamento Guida Taglia

en: Size Guides
it: Guida alle Taglie

en: Slide Down
it: Scorri in Bbasso

en: Slide in from bottom
it: Slide dal basso

en: Slide in from left
it: Slide da sinistra

en: Slide in from right
it: Slide da destra

en: Slide in from top
it: Slide dall'alto

en: Small
it: Piccolo

en: Small Size
it: Dimensione Small

en: Social Channels
it: Canali Social

en: Social Icons
it: Icone social

en: Socials
it: Social

en: Socials Controls
it: Controlli Social

en: Solid
it: Intero

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
it: Siamo spiacenti, nessun prodotto corrisponde alla tua selezione. Scegli una combinazione diversa.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
it: Siamo spiacenti, questo prodotto non è disponibile. Scegli una combinazione diversa.

en: Sorry, you don't have permission to erase content.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per cancellare contenuti.

en: Sorry, you don't have permission to finish the installation.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per completare l'installazione.

en: Sorry, you don't have permission to install child themes.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per installare temi secondari.

en: Sorry, you don't have permission to install content.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per installare contenuti.

en: Sorry, you don't have permission to install options.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per installare le opzioni.

en: Sorry, you don't have permission to install plugins.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per installare plugin.

en: Sorry, you don't have permission to install widgets.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per installare i widget.

en: Sorry, you don't have permission to uninstall plugins.
it: Spiacenti, non hai l'autorizzazione per disinstallare i plugin.

en: Source
it: Fonte

en: Specific
it: Specifico

en: Specific Product Variation
it: Variazioni Prodotto Specifiche

en: Specify the amount of time (in seconds) to delay between automatically cycling an item.
it: Specificare l'intervallo di tempo (in secondi) da ritardare tra il ciclo automatico di un elemento.

en: Specify which users should verify their waitlist subscription through email confirmation.
it: Specifica quali utenti devono verificare la propria iscrizione alla lista d'attesa tramite conferma via e-mail.

en: Specs
it: Specifiche

en: Sponsored Attribute
it: Attributo sponsorizzato

en: Square
it: Squadrato

en: Stacked
it: Impilato

en: Star
it: Stella

en: Star Rating Color
it: Colore Stelle Recensione

en: Stars
it: Stelle

en: Start
it: Inizio

en: Start Time
it: Ora di inizio

en: Start video again after it ends.
it: Riavvia il video al termine.

en: Start with a pattern or create a custom layout
it: Inizia con un modello o crea un layout personalizzato

en: Starter Site Imported Successfully
it: Starter site Importato con Successo

en: Starter Site Removed
it: Starter Site Rimosso

en: Starter site
it: Sito Starter

en: Sticky Functionality
it: Funzionalità in Evidenza

en: Sticky Posts
it: Articoli in Evidenza

en: Sticky Row
it: Fila in Evidenza

en: Sticky State
it: Stato in Evidenza

en: Stock Scarcity
it: Scorte Scarse

en: Stock Status
it: Stato Scorte

en: Stock Threshold
it: Soglia di Stock

en: Stop Time
it: Ferma Tempo

en: Store Gravatars Locally
it: Conserva i Gravatar Localmente

en: Store and load Gravatars locally for increased privacy and performance.
it: Archivia e carica Gravatar localmente per una maggiore privacy e prestazioni.

en: Style & Color
it: Stile & Colore

en: Submit a Support Ticket
it: Apri un Ticket di Supporto

en: Subpage
it: Sottopagina

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Subscribe Form
it: Modulo di iscrizione

en: Subscription Confirmation
it: Sottoscrizione Confermata

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Subtype
it: Sottotipo

en: Success Message
it: Messaggio di Successo

en: Suggested Products
it: Prodotti consigliati

en: Sun
it: Dom

en: Sunday
it: Domenica

en: Swatch Shape
it: Forma Campione

en: Swatches
it: Campioni

en: Swatches removed
it: Campioni rimossi

en: Swatches saved
it: Campioni salvati

en: Tab Order
it: Ordine Scheda

en: Tablet Columns
it: Colonne Tablet

en: Tax Amount
it: Importo Tossa

en: Tax Info
it: Info Tassa

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Taxonomies - Layout 1
it: Tassonomie - Layout 1

en: Taxonomies - Layout 2
it: Tassonomie - Layout 2

en: Taxonomies - Layout 3
it: Tassonomie - Layout 3

en: Taxonomies - Layout 4
it: Tassonomie - Layout 4

en: Taxonomies Button Color
it: Colore Pulsante Tassonomie

en: Taxonomies Font Color
it: Colore Carattere Tassonomie

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Taxonomy Children
it: Tassonomia Figlia

en: Taxonomy Customisations
it: Personalizzazioni Tassonomia

en: Taxonomy Filter
it: Filtro Tassonomia

en: Taxonomy Font
it: Carattere Tassonomia

en: Taxonomy Font Color
it: Colore Carattere Tassonomia

en: Taxonomy ID
it: ID tassonomia

en: Taxonomy Source
it: Fonte Tassonomia

en: Taxonomy Style
it: Stile tassonomia

en: Taxonomy Template
it: Template Tassonomia

en: Template Display Conditions
it: Condizioni Visualizzazione Modello

en: Template Name
it: Nome template

en: Template Replace Conditions
it: Condizioni Sostituzione Modello

en: Template Type
it: Tipo di Template

en: Term Count
it: Conteggio Termine

en: Term Description
it: Descrizione Termine

en: Term Image
it: Immagine Termine

en: Term Title
it: Titolo Termine

en: Term additional class
it: Termine classe aggiuntiva

en: Terms
it: Termini

en: Terms Limit
it: Limite Termini

en: Terms accent color
it: Colore dei termini accentati

en: Text
it: Testo

en: Text Color
it: Colore Testo

en: Text Hover
it: Testo al Passaggio del Mouse

en: Text Initial
it: Testo Iniziale

en: Thank You Page
it: Pagina di Ringraziamento

en: Thank You Pages
it: Pagina di Ringraziamento

en: Thank you Page
it: Pagina di Ringraziamento

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
it: Grazie per esserti iscritto alla nostra newsletter!

en: The calculation method will be based on WooCommerce zones.
it: Il metodo di calcolo sarà basato sulle zone WooCommerce.

en: The expiration date cannot be set earlier than the start date.
it: La data di scadenza non può essere impostata prima della data di inizio.

en: The following plugins are required for this starter site in order to work properly.
it: I seguenti plugin sono necessari per questo sito iniziale affinché funzioni correttamente.

en: The page you select here will display the wish list for your logged out users.
it: La pagina selezionata qui visualizzerà la lista dei desideri per gli utenti disconnessi.

en: The popup will auto-close if a form submit action is detected inside of it.
it: Il popup si chiuderà automaticamente se al suo interno viene rilevata un'azione di invio del modulo.

en: The strategy of outputting the dynamic CSS. File - all the CSS code will be placed in a static file, otherwise it will be placed inline in head.
it: La strategia di output del CSS dinamico. File: tutto il codice CSS verrà inserito in un file statico, altrimenti verrà inserito in linea in head.

en: Theme Description
it: Descrizione Tema

en: Theme Details
it: Dettagli Tema

en: Theme Icon URL
it: URL Icona Tema

en: Theme Icons
it: Icone Tema

en: Theme Name
it: Nome Tema

en: Theme Screenshot URL
it: URL Screenshot Tema

en: This email is sent after a user confirmed the subscription to a product stock alert
it: Questa e-mail viene inviata dopo che un utente ha confermato l'iscrizione a un avviso di scorte di prodotti

en: This email is sent when a product is back in stock
it: Questa e-mail viene inviata quando un prodotto torna disponibile

en: This email is sent when a user subscribes to a product stock alert and should confirm their subscription
it: Questa e-mail viene inviata quando un utente si iscrive a un avviso di scorte di prodotti e deve confermare la propria iscrizione

en: This extension lets you easily create an affiliate marketing type of website by giving you options to create a personalized product review and use your affiliate links to direct your readers to the purchase page.
it: Questa estensione ti consente di creare facilmente un sito web di tipo marketing di affiliazione offrendoti la possibilità di creare una recensione personalizzata del prodotto e utilizzare i tuoi link di affiliazione per indirizzare i tuoi lettori alla pagina di acquisto.

en: This extension requires the WooCommerce plugin to be installed and activated.
it: Questa estensione richiede l'installazione e l'attivazione del plug-in WooCommerce.

en: This is a Pro extension
it: Questa è un'estensione Pro

en: This is a Pro feature
it: Questa è una funzionalità Pro

en: This is a Pro starter site
it: Questo è un Pro sito iniziale

en: This option will allow you to add a speciffic product variation to wishlist.
it: Questa opzione ti consentirà di aggiungere una variante di prodotto specifica alla lista dei desideri.

en: This option will remove the previous imported content and will perform a fresh and clean install.
it: Questa opzione rimuoverà il contenuto importato in precedenza ed eseguirà un'installazione nuova e pulita.

en: This product is currently sold out!
it: Questo prodotto è attualmente esaurito!

en: This provider is used only for testing purposes. It doesnt register any real subscribers.
it: Questo provider viene utilizzato solo a scopo di test. Non registra alcun abbonato reale.

en: This starter site can be imported and used with one of these page builders. Please select one in order to continue.
it: Questo sito iniziale può essere importato e utilizzato con uno di questi generatori di pagine. Selezionane uno per continuare.

en: This starter site is already installed
it: Lo starter site è già installato

en: This text will appear under each comment form and subscribe form.
it: Il testo apparirà sotto ogni form di commento ed iscrizione.

en: This tool will regenerate the product taxonomies lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
it: Questo strumento rigenererà i dati della tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti dai dati dei prodotti esistenti. Questo processo potrebbe richiedere del tempo.

en: This tool will resume the product taxonomies lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
it: Questo strumento riprenderà la rigenerazione della tabella di ricerca delle tassonomie dei prodotti dal punto in cui è stata interrotta (%1$s i prodotti erano già stati elaborati).

en: This will import posts, pages, comments, navigation menus, custom fields, terms and custom posts.
it: Questo importerà post, pagine, commenti, menù di navigazione, campi personalizzati, termini e messaggi personalizzati.

en: Three months
it: Tre mesi

en: Thu
it: Gio

en: Thursday
it: Giovedì

en: Title
it: Titolo

en: Title Affiliate Link
it: Titolo Link Affiliato

en: Title Color
it: Colore Titolo

en: Title Font
it: Carattere Titolo

en: Tooltip
it: Descrizione Comando

en: Tooltip Image
it: Immagine Descrizione Comando

en: Tooltip Text
it: Testo Descrizione Comando

en: Tooltip Visibility
it: Visibilità tooltip

en: Top & Bottom
it: Sopra & Sotto

en: Top & Main Row
it: Superiore & Principale

en: Top Level Options
it: Opzioni Top Level

en: Top Rated
it: Più votati

en: Top comments
it: I migliori commenti

en: Top content
it: Contenuto Principale

en: Total
it: Totale

en: Total Info
it: Info Totale

en: Transparent Functionality
it: Funzionalità Trasparente

en: Transparent Header Display Conditions
it: Condizioni per la visualizzazione dell'header trasparente

en: Transparent State
it: Stato Trasparente

en: Trending Block Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione dei blocchi di tendenza

en: Trending From
it: Tendenza Da

en: Trending Posts
it: Articoli di Tendenza

en: Trending now
it: Di tendenza

en: Trigger Condition
it: Condizione Attivazione

en: Trigger Icon Type
it: Tipo Icona di Archiviazione

en: Trigger Label
it: Etichetta di Attivazione

en: Trigger Popup On
it: Attiva il Popup

en: Trigger Visibility
it: Visibilità Attiva

en: Tue
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedì

en: Tutor LMS Dashboard
it: Tutor LMS Pannello di Controllo

en: Twitter Username
it: Username Twitter

en: Type
it: Tipo

en: Type 1
it: Tipo 1

en: Type 2
it: Tipo 2

en: Type 3
it: Tipo 3

en: Type 4
it: Tipo 4

en: Type 5
it: Tipo 5

en: Type 6
it: Tipo 6

en: Type to search by ID or title...
it: Digita per cercare per ID o titolo...

en: URL Source
it: Sorgente URL

en: Underline
it: Sottolineare

en: Unfortunately, your hosting configuration doesn't meet the minimum requirements for importing a starter site.
it: Sfortunatamente, la tua configurazione di hosting non soddisfa i requisiti minimi per l'importazione di un sito iniziale.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Up
it: Su

en: Update Blocksy Theme Now
it: Aggiorna Tema Blocksy Ora

en: Update Brand
it: Aggiorna Marchio

en: Update Category
it: Aggiorna categoria

en: Update Product Review
it: Aggiorna recensione prodotto

en: Upgrade Now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this and many other feature.
it: Passa a qualsiasi piano professionale e ottieni accesso immediato a questa e molte altre funzionalità.

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this starter site and many other features.
it: Passa a qualsiasi piano professionale e ottieni accesso immediato a questo sito iniziale e a molte altre funzionalità.

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this and many other features.
it: Passa al piano agenzia e ottieni accesso immediato a questa e molte altre funzionalità.

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
it: Passa al piano agenzia e ottieni accesso immediato a questo sito iniziale e a molte altre funzionalità.

en: Upgrade to the business or agency plan and get instant access to this and many other features.
it: Passa al piano professionale o di agenzia e ottieni accesso immediato a questa e molte altre funzionalità.

en: Upgrade to the business or agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
it: Passa al piano professionale o agenzia e ottieni l'accesso immediato a questo sito di partenza e a molte altre funzionalità.

en: Upload
it: Carica

en: Upload Font
it: Carica Carattere

en: Upload Icon
it: Carica Icona

en: Upload Image
it: Carica Immagine

en: Upload Image (Optional)
it: Carica Immagine (Opzionale)

en: Upload Video
it: Carica Video

en: Upload an MP4 file into the media library.
it: Carica un file MP4 nel catalogo multimediale.

en: Upload an unlimited number of custom fonts or variable fonts and use them throughout Blocksy and your favorite page builder.
it: Carica un numero illimitato di font personalizzati o font variabili e usali in Blocksy e nel tuo page builder preferito.

en: Upload only the %s.woff2%s or %s.ttf%s font file formats (see browser coverage %shere%s). Use %sthis converter tool%s if you don't have these font formats.
it: Carica solo caratteri in formati file %s.woff2%s o %s.ttf%s (vedi copertura browser %squi%s). Usa %squesto tool di conversione %s se non disponi di questi formati di carattere.

en: Upload only the %s.woff2%s or %s.ttf%s font file formats. Don't convert variable fonts by yourself. Ask the font provider to hand a correct file or the %svariable%s font won't work.
it: Carica solo formati di file dei caratteri %s.woff2%s o %s.ttf%s . Non convertire i caratteri variabili da solo. Chiedi al fornitore del carattere di consegnarti il ​​file corretto, altrimenti il ​​carattere %svariabile%s non funzionerà.

en: Upsell Products
it: Prodotti Aggiuntivi

en: Upvote
it: Voto Positivo

en: Use button with text
it: Utilizza il pulsante con il testo

en: Use code editor
it: Usa l'editore di codice

en: User
it: Utente

en: User Auth
it: Auth Utente

en: User Avatar
it: Avatar Utente

en: User Info
it: Informazioni Utente

en: User Logged In
it: Utente connesso

en: User Logged Out
it: Utente disconnesso

en: User Role
it: Ruolo utente

en: User Source
it: Origine Utente

en: User Visibility
it: Visibilità utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username or Email Address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Variable Font
it: Carattere Variabile

en: Variable font
it: Font Variabile

en: Variation Swatches
it: Campioni Variazioni

en: Variations
it: Variazioni

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale

en: Video Options
it: Opzioni Video

en: Video Size
it: Dimensione Video

en: Video Source
it: Sorgente Video

en: Video thumbnail
it: Miniatura del video

en: View
it: Visualizza

en: View Brand
it: Visualizza Marchio

en: View Cart
it: Visualizza il Carrello

en: View Cart Button
it: Pulsante Visualizza Carrello

en: View Content Block
it: Vedi Contenuto Blocco

en: View Product Review
it: Visualizza recensione prodotto

en: View Product Tab
it: Vedi Scheda Prodotto

en: View Profile
it: Vedi Profilo

en: View Size Guide
it: Visualizza Guida Taglia

en: View Thank You Page
it: Vedi Pagina di Ringraziamento

en: View site
it: Visualizza il sito

en: Vimeo Url
it: Url Vimeo

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: WP body open
it: Corpo WP aperto

en: WP head end
it: fine WP head

en: WP head start
it: Inizio WP head

en: Waitlist
it: Lista di attesa

en: Waitlist - Back in Stock Notification
it: Lista d'attesa - Notifica di disponibilità in magazzino

en: Waitlist - Confirm Subscription
it: Lista d'attesa - Conferma iscrizione

en: Waitlist - Subscription Confirmed
it: Lista d'attesa - Iscrizione confermata

en: Waitlist Form
it: Form lista di attesa

en: Waitlist Form Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione del modulo di lista d'attesa

en: Waitlist for %s
it: Lista di attesa per %s

en: Waitlist subscription confirmed
it: Iscrizione alla lista d'attesa confermata

en: Waitlists
it: Liste di attesa

en: We detected that you are using an outdated version of Blocksy theme.
it: Abbiamo rilevato che stai utilizzando una versione obsoleta del tema Blocksy.

en: We strongly recommend to activate the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
it: Raccomandiamo fortemente di attivare il child theme, in tal modo avrai la libertà di fare modifiche senza rompere il tema genitore.

en: We strongly recommend to install the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
it: Raccomandiamo fortemente di installare il child theme, in tal modo avrai la libertà di fare modifiche senza rompere il tema genitore.

en: We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
it: Utilizziamo i cookie per assicurarti di offrirti la migliore esperienza sul nostro sito web.

en: Website
it: Sito web

en: Website:
it: Sito web:

en: Wed
it: Merc

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: What steps do you want to perform next?
it: Quali passaggi desideri eseguire successivamente?

en: Wide
it: Largo

en: Widget Area
it: Area Widget

en: Widget Area Source
it: Sorgente Area Widget

en: Widget Shopping Cart After Buttons
it: Widget Carrello Dopo i Pulsanti

en: Widget Shopping Cart Before Buttons
it: Carrello Widget Prima dei Pulsanti

en: Widget Swatch Size
it: Dimensioni campione widget

en: Widget for filtering the WooCommerce products by price.
it: Widget per filtrare i prodotti WooCommerce in base al prezzo.

en: Widget for filtering the WooCommerce products loop by category, attribute or brand.
it: Widget per filtrare il loop dei prodotti WooCommerce per categoria, attributo o marchio.

en: Widgets Font
it: Font dei Widget

en: Widgets Font Color
it: Colore Font dei Widget

en: Widgets Vertical Spacing
it: Spaziatura Verticale Widget

en: Widgets Wrapper
it: Involucro Widget

en: Widgets settings
it: Impostazioni dei widget

en: Width
it: Larghezza

en: Wishlist
it: Lista dei Desideri

en: Wishlist Badge Color
it: Colore Badge Lista dei Desideri

en: Wishlist Button
it: Pulsante Lista dei Desideri

en: Wishlist Page
it: Pagina Lista dei Desideri

en: WooCommerce Account
it: Account WooCommerce

en: WooCommerce Archive
it: Archivio WooCommerce

en: WooCommerce Archive Item with Taxonomy ID
it: Elemento WooCommerce Archivio con ID Tassonomia

en: WooCommerce Cart
it: Carrello WooCommerce

en: WooCommerce Checkout
it: WooCommerce Pagamento

en: WooCommerce Filters Canvas
it: WooCommerce Filtri Canvas

en: WooCommerce Global
it: WooCommerce Globale

en: WooCommerce Sidebar
it: Barra Laterale WooCommerce

en: WooCommerce Single Product
it: Prodotto Singolo WooCommerce

en: WooCommerce: Added to Cart
it: WooCommerce: Aggiungi al Carrello

en: Work Hours
it: Orari di Lavoro

en: Yes
it: Sì

en: Yes, I am sure
it: Sì, sono sicuro

en: Yes, continue
it: Si, continua

en: You already have a child theme properly installed and activated. Move on.
it: Hai già un tema child correttamente installato e attivato. Vai avanti.

en: You are about to copy all the settings from your child theme into the parent theme. Are you sure you want to continue?
it: Stai per copiare tutte le impostazioni dal tema figlio al tema principale. Sei sicuro di voler continuare?

en: You are about to copy all the settings from your parent theme into the child theme. Are you sure you want to continue?
it: Copia e importa le tue personalizzazioni dal tema principale o secondario.

en: You are about to remove a custom footer, are you sure you want to continue?
it: Stai rimuovendo un footer personalizzato, sei sicuro di voler contuinuare?

en: You are about to remove a custom header, are you sure you want to continue?
it: Stai rimuovendo un custom header, sei sicuro di voler continuare?

en: You are already on the waitlist
it: Sei già in lista d'attesa

en: You can add here some arbitrary HTML code.
it: Puoi aggiungere del codice HTML.

en: You can configure social URLs in %s.
it: Puoi configurare gli URL social in %s.

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. Please note that only icons in SVG format are allowed here to not break the editor interactiveness.
it: È possibile inserire il collegamento a un'immagine ospitata autonomamente o caricarne una. Tieni presente che qui sono consentite solo le icone in formato SVG per non interrompere l'interattività dell'editor.

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 1200px wide by 900px tall.
it: Si può inserire il link ad una immagine hostata o caricarne una. La dimensione raccomandata dell'immagine è larga 1200px ed alta 900px.

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 18px wide by 18px tall.
it: È possibile inserire il collegamento a un'immagine ospitata autonomamente o caricarne una. La dimensione dell'immagine consigliata è 18px di larghezza per 18px di altezza.

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 256px wide by 256px tall.
it: È possibile inserire il collegamento a un'immagine ospitata autonomamente o caricarne una. La dimensione dell'immagine consigliata è 256 px di larghezza per 256 px di altezza.

en: You can use dynamic code tags such as {items} inside this option.
it: Puoi utilizzare tag di codice dinamico come {items} all'interno di questa opzione.

en: You can use dynamic code tags such as {price} inside this option.
it: Puoi utilizzare tag di codice dinamico come {price} all'interno di questa opzione.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non disponi di permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: You don't have any products in your compare list yet.
it: Non hai ancora nessun prodotto nella tua lista di confronto.

en: You don't have any products in your waitlist yet.
it: Non hai ancora alcun prodotto nella tua lista d'attesa.

en: You don't have any products in your wish list yet.
it: Non hai ancora nessun prodotto nella tua lista dei desideri.

en: You have been added to the waitlist
it: Sei stato aggiunto alla lista d'attesa

en: You have been removed from the waitlist
it: Sei stato rimosso dalla lista d'attesa

en: You have been successfully added to the waitlist for the following item:
it: Sei stato aggiunto con successo alla lista d'attesa per il seguente articolo:

en: You have no %s fields declared for this custom post type.
it: Non hai campi %s dichiarati per questo tipo di post personalizzato.

en: You have requested to join the waitlist for this item:
it: Hai richiesto di essere inserito nella lista d'attesa per questo articolo:

en: You will be notified when {product_title} is back in stock
it: Verrai avvisato quando {product_title} tornerà disponibile

en: YouTube Privacy Enhanced Mode
it: Modalità Avanzata Privacy YouTube

en: YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video. More info about this can be found %shere%s.
it: YouTube non memorizzerà informazioni sui visitatori del tuo sito web a meno che non riproducano il video. Maggiori informazioni su questo possono essere trovate %squi%s.

en: Your PHP installation doesn't have support for XML. Please install the <i>xml</i> or <i>simplexml</i> PHP extension in order to be able to install starter sites. You might need to contact your hosting provider to assist you in doing so.
it: La tua installazione PHP non supporta XML. Installa l'estensione PHP <i>xml</i> o <i>simplexml</i> per poter installare i siti iniziali. Potrebbe essere necessario contattare il proprio provider di hosting per ricevere assistenza in tal senso.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
it: Il tuo account è stato creato con successo e una password è stata inviata al tuo indirizzo email. Per cortesia visita la %1$spagina di login%2$s.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
it: Il tuo account è stato creato con successo. I dettagli per il login sono stati inviati al tuo indirizzo email. Per cortesia visita la %1$spagina di login%2$s.

en: Your email
it: La tua email

en: Your email *
it: La tua email *

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Your site is misconfigured and AJAX requests are not reaching your backend. Please click %shere%s to find the common causes and possible solutions to this.<br> Error code - %s
it: Il tuo sito è configurato in modo errato e le richieste AJAX non raggiungono il tuo backend. Fare clic %squi%s per trovare le cause comuni e le possibili soluzioni a questo problema.<br> Codice errore - %s

en: Your waitlist subscription has been successfully canceled.
it: La tua iscrizione alla lista d'attesa è stata annullata con successo.

en: Your waitlist subscription has been successfully confirmed.
it: La tua iscrizione alla lista d'attesa è stata confermata con successo.

en: Zoom In
it: Zoom Avanti

en: Zoom Out
it: Zoom Indietro

en: Zoom in zoom out
it: Ingrandisci, rimpicciolisci

en: activating child theme
it: Attivazione child theme

en: activating plugin %s
it: attivazione plugin %s

en: activating required extensions
it: attivazione estensioni richieste

en: bbPress Dashboard
it: bbPress Pannello di Controllo

en: brand
it: marca

en: category
it: categoria

en: comments
it: commenti

en: copying child theme sources
it: Copiare le sorgenti del child theme

en: downloading demo options
it: scaricamento options demo

en: downloading demo widgets
it: downloading widgets demo

en: here
it: qui

en: images
it: immagini

en: import customizer options
it: importare le opzioni di personalizzazione

en: importing images from customizer
it: importare immagini dal personalizzatore

en: installing demo widgets
it: Installazione widgets demo

en: installing plugin %s
it: installazione plugin %s

en: posts
it: articoli

en: removing default WordPress pages
it: rimozione delle pagine WordPress predefinite

en: removing previously installed posts
it: rimozione degli articoli installati in precedenza

en: removing previously installed taxonomies
it: rimozione delle tassonomie precedentemente installate

en: resetting customizer options
it: reimpostazione delle opzioni di personalizzazione

en: resetting widgets
it: reimpostazione dei widget

en: terms
it: termini

en: unsubscribe
it: annulla l'iscrizione

en: users
it: utenti

en: 🚨 Hurry up! Only {items} units left in stock!
it: 🚨 Affrettati! Sono rimaste solo {items} pezzi in magazzino!
